Rekuperator antysmogowy?

Udostępnij

Stając przed obliczem znacznego zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym, wiele osób zastanawia się jak ograniczyć produkcję zanieczyszczeń w gospodarstwie domowym i jak chronić się przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. W celu ochrony stosuje się oczyszczacze powietrza. Podstawową ochronę zapewnia także wentylacja mechaniczna.

Rekuperator powietrza

Głównym celem wentylacji mechanicznej jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i odzysku ciepła. Sama wentylacja grawitacyjna powoduje ok. 55-60% strat ciepła w budynkach. Dzięki rekuperacji można znacznie ograniczyć te straty. Dzięki temu do ogrzewania pomieszczeń używa się mniej energii, co obniża koszty ogrzewania. Rekuperator zbudowany jest z dwóch wentylatorów: do wywiewania i nawiewania powietrza oraz z zaizolowanego wymiennika ciepła. System wentylacji mechanicznej zapewnia odpowiednią wymianę powietrza, odzysk ciepła, oraz oczyszczanie powietrza wwiewanego.

Jakie zanieczyszczenia filtruje rekuperator, a jakie oczyszczacz?

Oczyszczanie powietrza nie jest główną funkcją rekuperatora, jednak czy rzeczywiście jego możliwości aż tak bardzo odstają od właściwości filtracyjnych oczyszczacza?

Jak działa rekuperator?

Filtr umieszcza się wewnątrz rekuperatora. Jakość filtra zależy od oznaczenia na nim. Oznaczenia składa się z litery i cyfry. Im wyższa cyfra tym filtr lepiej blokuje zanieczyszczenia. Jest w stanie zatrzymać nawet pył zawieszony - główny składnik smogu. Filtry wstępne posiadają klasę od G1 do G4. Żeby filtr mógł spełniać funkcję oczyszczania powietrza musi posiadać co najmniej klasę F7. Taki filtr zatrzymuje wszystkie rodzaje pyłu, sadzę, mgłę olejową i zarodniki grzybów. Sprawność filtra klasy F7 mieści się w zakresie ok. 80-90%, a filtrów F8 już 85-99,92%. W budynkach, w których zainstalowany jest system rekuperacji, powietrze które jest nawiewane do budynku oczyszczone jest z pyłu zawieszonego, sadzy oraz większych bakterii.

zanieczyszczenia

Jakie zanieczyszczenia zatrzymuje oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza zatrzymują pyły zawieszone, niektóre bakterie i wirusy, pleśń, zarodniki grzybów i odchody roztoczy. Taki typ zanieczyszczeń blokowany jest przez filtr HEPA. Filtry węglowe natomiast eliminują benzo(a)piren, benzen oraz nieprzyjemne zapachy. Filtry węglowe mogą być również montowane w rekuperatorach, po stronie tłocznej wentylatora nawiewnego. Nawiewane powietrze jest wolne nie tylko od dużej cześci szkodliwych składników smogu, ale także od nieprzyjemnych zapachów.

Rekuperator - filtry

Rekuperator z zainstalowanymi filtrami klasy co najmniej F7 oraz filtrem węglowym zatrzymuje zanieczyszczenia powietrza tak skutecznie, jak oczyszczacz. Posiadacze tego typu rekuperatorów nie muszą więc kupować dodatkowo oczyszczaczy powietrza. Oczyszczacze przydadzą się natomiast w blokach i lokalach, które posiadają wyłącznie wentylację grawitacyjną. W porównaniu z systemem rekuperacji jest to znacznie mniejszy wydatek. Rekuperatory za to są znakomitym sposobem walki ze smogiem, gdyż przyczyniają się do zmniejszenia wielkości emisji, poprzez zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynków.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz