Program czyste powietrze

Udostępnij

Program priorytetowy czyste powietrze powstał w założeniu zmniejszenia lub uniknięcia zbyt dużej emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń, które wprowadzane są do atmosfery przez domy jednorodzinne. Kompleksowy program oraz wdrożenie konkretnych działań ma uchronić środowisko przed degradacją. 

Czyste powietrze wokół nas

Czyste powietrze to jedno z głównych założeń programu, który skupia się wokół oceny jakości powietrza oraz jego znacznej poprawie. Program pomaga wymienić stare piece i kotły na paliwo oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych, tak aby efektownie zarządzały energią. Program skierowany jest przede wszystkim do osób fizycznych, właścicieli domów jednorodzinnych lub osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Program umożliwia pozyskanie dotacji oraz pożyczki, które będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program "Czyste Powietrze" posiada budżet 103 mld zł. 

Jak dbać o czyste powietrze? 

Troska o czyste powietrze oraz środowisko to pierwszy krok do wielkich zmian. Podstawą jest dbanie o stan pieca, który służy do ogrzewania mieszkania oraz domu jednorodzinnego. Kolejną ważną kwestią jest jakość stosowanych paliw oraz ogólny stan kotłów. Jeżeli jest on zły, a dodatkowo spalane są produkty opałowe, dochodzi do niskiej emisji. W konsekwencji powietrze jest zatrute i może  przyczynić się do rozwinięcia chorób m.in układu oddechowego. Niezmiernie ważne jest także ograniczenie ilości odpadów do minimum. Co więcej, korzystanie z komunikacji miejskiej również jest korzystne, szczególnie gdy poziom zawieszonego pyłu w powietrzu jest niebezpieczny. 

program czyste powietrze

Program czyste powietrze 

Program "Czyste Powietrze" oferuje dofinansowanie wymiany starych i źle działających źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, które spełniają najwyższe standardy. Są to przede wszystkim: węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe. Program obejmuje również całą termomodernizację budynku, pozwala jego właścicielom na bardziej rozsądne i bezpieczne zużywanie energii. Sama wymiana systemu grzewczego niestety, ale nie wystarcza, dlatego konieczne jest wdrożenie izolacji w domu, po to aby ciepło mogło swobodnie przenikać na zewnątrz. Wiele domów w Polsce budowanych było w starym stylu i nie posiadały one żadnych izolacji cieplnych stąd obecne problemy.

Dofinansowanie inwestycyjne z programu "Czyste Powietrze" zapewnia efektowniejsze zarządzanie oraz kontrolowanie energii cieplnej w domu, nie tylko przez okres grzewczy, lecz przez cały rok. 

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie czyste powietrze? 

Pierwszy krok to założenie i aktywowanie konta na Portalu Beneficjenta. Następnie należy pobrać wniosek oraz go wypełnić. Przed jego wypełnieniem zaleca się doczytanie szczegółowych informacji na temat Programu "Czyste Powietrze". Wniosek można złożyć w wersji elektronicznej z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego na platformie EPUAP, lub w wersji elektronicznej poprzez skrzynkę podawczą Portalu Beneficjenta bez podpisu elektronicznego. Formularz ten przelicza koszty kwalifikowane, wysokość dofinansowania oraz współczynniki przenikania przegród w uproszczonej analizie energetycznej. Wersja elektroniczna formularza, która dostępna jest do wypełnienia, znacząco przyspiesza proces oraz ostateczną ocenę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz