Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Udostępnij

​Zakup soczewek kontaktowych, szczególnie po raz pierwszy, bywa wyzwaniem – głównie ze względu na ogromny wybór na rynku okulistycznym. Soczewki są powszechnie dostępne, od aptek, przez drogerie i markety, aż po sklepy internetowe. Różne ceny, rodzaje i producenci potrafią namieszać w głowie nawet niejednemu doświadczonemu miłośnikowi życia bez okularów. Czy są jakieś uniwersalne rady, dzięki którym wybór idealnych soczewek będzie możliwy?

Recepta na soczewki

Jak dobrać soczewki kontaktowe? Pierwszą bardzo ważną czynnością jest zdobycie recepty dedykowanej soczewkom. Soczewek kontaktowych nie dopasowuje się na podstawie recepty na okulary, lepiej się nią nie sugerować w żadnym momencie. Wynika to z tego, że podczas badania wzroku pod kątem noszenia soczewek, wykonywane są inne badania niż w przypadku okularów. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty – lekarza okulisty lub optometrysty, który oprócz kontroli narządu wzroku udzieli konsultacji i pomoże dobrać odpowiednią metodę korekcji wady refrakcji. Osoby z wadami wzroku powinny regularnie odwiedzać specjalistów – do 40. roku życia raz na dwa lata, a po 40. roku życia częściej (może się wtedy zacząć rozwijać prezbiopia). Aktualna wiedza o wadzie refrakcji pozwoli dokonać skutecznej korekcji wzroku, co przełoży się na komfort codziennego życia. Drugim punktem jest przetestowanie kilku rodzajów soczewek. Na rynku dostępne są soczewki sferyczne (przeznaczone dla krótkowidzów i dalekowidzów), toryczne (dla astygmatyków) oraz multifokalne (dla osób z prezbiopią). O tym, po które z nich sięgnąć, decyduje wada refrakcji. Natomiast eksperymentować można w obrębie czasu użytkowania soczewek -  do wyboru mamy: soczewki miesięczne i jednodniowe (te najbardziej popularne), dwutygodniowe, całodobowe, kwartalne (nie są polecane przez specjalistów) i kolorowe (zazwyczaj okazjonalne). Dla osób początkujących i uczących się obsługi soczewek, polecane są zazwyczaj soczewki jednodniowe wykonane z silikonu hydrożelowego – materiału nowszej generacji, który uważany jest za zdrowszy niż wcześniejszy hydrożel. Wybierając soczewki, warto zwrócić uwagę na ich dodatkowe parametry, takie jak wykorzystane technologie, np. dodatkowa ochrona dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem, możliwość ucinania drzemek w soczewkach czy lepsze odprowadzanie gromadzących się naturalnie osadów białkowych. W przypadku soczewek jednodniowych nie potrzebne są żadne akcesoria, ale już decydując się na soczewki wielokrotnego użytku, trzeba będzie kupić płyn do pielęgnacji soczewek i pojemniczek na ich przechowywanie, przydadzą się także krople nawilżające. Wszystko możecie z łatwością kupić przez specjalistyczne sklepy internetowe, gdzie dodatkowo jest możliwość wybrania soczewek testowych – czyli soczewek na sztuki, które idealnie sprawdzą się do testowania.

Jak aplikować soczewki?

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych po raz pierwszy nie należy do najłatwiejszych czynności. Niektóre osoby nawet przeraża – zwłaszcza, jeśli mają bardzo wrażliwe oczy i problemem jest dla nich nawet zbliżenie dłoni w ich kierunku. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, a aplikacji soczewek może nauczyć się dosłownie każdy. Jak założyć soczewki kontaktowe? Technik jest kilka, a na początek trzeba dać sobie więcej czasu. Przed każdą aplikacją należy dokładnie umyć i osuszyć ręce (najlepiej używając papierowego ręcznika). Następnie delikatnie wyciągnąć soczewkę z pojemnika i ułożyć ją na palcu wskazującym w taki sposób, by kształtem przypominała miseczkę. Następny ruch można wykonać na kilka sposobów: niektórzy aplikują soczewkę poprzez lekkie odciągnięcie dolnej powieki przy wzroku skierowanym ku górze, a inni wolą odciągnięcie górnej powieki, przy wzroku skierowanym w dół. Raczej nie poleca się zakładania soczewki w czasie bezpośrednio patrzenia w stronę zbliżającego się obiektu – wywołuje to dyskomfort. Po zaaplikowaniu soczewki na oko warto zamrugać kilka razy, a następnie porozglądać się w różnych kierunkach, by soczewka lepiej się ułożyła – to też dodatkowe ćwiczenie gałki ocznej. Jeśli chodzi o zdejmowanie, analogicznie można odsunąć dolną lub górną powiekę i delikatnie złapać soczewkę opuszkami palców. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o użytkowaniu soczewek, polecamy czytać specjalistyczne portale (http://soczewkidlaciebie.pl/), na których znajdziecie mnóstwo porad i trików!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz