Maska antysmogowa dla dziecka

Udostępnij

Obecnie w wielu miastach głównym problemem jest smog i duże zanieczyszczenie powietrza. Konieczne stała się ochrona przed wdychaniem tych zanieczyszczeń, najczęściej przy użyciu masek antysmogowych. Czy dzieci również powinny stosować takie maski?

Maski antysmogowe dla dzieci

Dobre maski antysmogowe są w stanie zablokować nawet najdrobniejsze pyły przed dostaniem się do dróg oddechowych. Smog i zanieczyszczenia może spowodować porażenie oskrzeli, układu oddechowego a nawet całego układu krążenia. Niestety jeśli chodzi o dzieci, są one narażone dużo bardziej niż dorośli, ponieważ ich układ oddechowy nie jest dobrze rozwinięty. Dlatego warto zaopatrzyć swoje dziecko w maskę, która uchroni je przed zagrożeniem płynącym z zanieczyszczonego powietrza. Należy jednak pamiętać o tym, że noszenie maski przez dziecko poniżej dziesiątego roku życia powinno być skonsultowane z lekarzem, gdyż oddychanie przy założonej masce może być utrudnione.

Czy maska antysmogowa jest potrzebna?

Jeżeli lekarz dopuszcza stosowanie maski u dziecka, bez wahania należy ją stosować. Wpływ zanieczyszczeń z powietrza na organizm dziecięcy może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje, dlatego warto pamiętać o zakładaniu maski. 

W przypadku dni, kiedy zanieczyszczenie jest największe, normy w polskich miastach są przekroczone nawet kilkukrotnie. Jest to bardzo duży problem. Pomimo prób uporania się z problemem poprzez wprowadzanie odpowiednich rozwiązań, na ich efekty będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Dlatego też warto zainwestować w kupno odpowiedniej maski, która uchroni nas przed złymi skutkami smogu. 

Podział ze względu na filtry

W przypadku wyboru maski dla dzieci, należy zwrócić uwagę na rodzaj filtru występującego w masce. Najpopularniejsze filtry stosowane w maskach antysmogowych to: 

  • filtr HEPA - ma bardzo dobry przepływ powietrza, dlatego często wybierają go osoby uprawiające czynnie sport. Filtr ma cząsteczki elektrostatyczne, które ograniczają przedostawanie się pyłu o rozmiarze równym lub powyżej 0,1 mikrometra w 97 procentach
  • filtr węglowy - ma aż 99% skuteczność. Oprócz ochrony przed smogiem, blokuje dostęp wirusów, alergenów i bakterii. Ma nawet 40% mniejszy przepływ powietrza niż filtr HEPA.
  • filtr bioaktywny -  jest to filtr z bio-enzymami, które niwelują zanieczyszczenia. Ten rodzaj filtru nie blokuje cząsteczek mechanicznie jak wyżej wymienione
  • filtr łączony - to połączenie filtra węglowego oraz HEPA. Skutecznie ogranicza docieranie zanieczyszczeń, jednak ma dość dużą przepuszczalność powietrza

maska antysmogowa dla dziecka

W sklepach można także znaleźć maski przeciwpyłowe. W tym wypadku występują wyłącznie trzy rodzaje:

  • P1 - skuteczność tej maski jest na poziomie 80%. Radzi sobie z większymi zanieczyszczeniami, dlatego powinien być stosowany gdy poziom smogu nie jest radykalnie przekroczony
  • P2 - skuteczność tej maski oscyluje na poziomie 94%, chroni przed pyłami PM 2,5
  • P3 - są to maski o najwyższej skuteczności, bo aż 99,5%.

Maska przeciwsmogowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kolejna kwestia, która ma znaczenie to rodzaj materiału, z którego maskę stworzono. Dla dzieci najlepiej wybierać miękkie materiały z odprowadzaniem wilgoci. Należy także pamiętać, że rozmiar maski powinien być dostosowany do wzrostu dziecka. Na rynku dostępne są maski jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Warto zdecydować się na maski rzetelnych i sprawdzonych firm. Te wielokrotnego użytku to jednorazowo większy wydatek, ale posłużą dużo dłużej. Należy pamiętać tylko o regularnej wymianie filtrów. 

Powietrze w miejskich aglomeracjach jest bardzo zanieczyszczone i to właśnie dzieci odczuwają najbardziej skutki tego problemu. Odpowiednia maska antysmogowa zabezpieczy dzieci przed negatywnymi skutkami wdychania smogu. Dzięki wszystkim wskazówkom - kupno maski będzie dużo prostsze! 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz