Suche powietrze bardzo często odbierane jest jako mało komfortowe. Powietrze, które jest dobrze nawilżone korzystnie wpływa na samopoczucie. Wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu uzależniona jest od temperatury. Im jest ona niższa, tym wilgotność prawdopodobnie będzie spadać.
Nawilżacz powietrza, to dobre rozwiązanie szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy to powietrze w pomieszczeniach jest przesuszone. Nawilżacz może okazać się niezastąpiony w tym okresie, ponieważ zapewnia optymalne nawilżenie śluzówki, która w tym czasie jest szczególnie narażona na infekcje górnych dróg oddechowych. Urządzenie to świetnie sprawdzi się w domu, w którym mieszkają małe dzieci.
Jak nawilżyć powietrze
Suche powietrze, które występuje w zimie, daje uczucie dyskomfortu i jest poniekąd szkodliwe dla zdrowia człowieka. Najprostszym i zarazem najbardziej korzystnym urządzeniem jest nawilżacz powietrza, który sprawdzi się w pomieszczeniach, w których znajdują się kaloryfery czy pojemniki wypełnione wodą. Nawilżacz powietrza wytwarza parę wodną i równomiernie rozprowadza ją po pomieszczeniach. Aby urządzenie działało nienagannie należy użytkować je przy temperaturze nie wyższej niż 21ºC. Gorące oraz suche powietrze przyczynia się do rozwoju wirusów, grzybów, roztoczy oraz pleśni. Urządzenia te wymagają regularnego mycia oraz dezynfekcji wraz ze zmianami filtrami.
Jak nawilżyć powietrze w pokoju?
Istnieją różne inne sposoby na to aby nawilżyć powietrze w mieszkaniu. Należą do nich rośliny doniczkowe, które są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Idealnie się sprawdzają, ponieważ wyparowują znaczną ilość pobranej wody. Są to rośliny takie jak: bluszcz, szeflera, paproć, fikus oraz diffenbachia. Rośliny są idealnymi filtrami powietrza, ponieważ pochłaniają toksyczne substancje znajdujące się w powietrzu.
Jednym ze sposobów na nawilżenie powietrza w pokoju jest ustawienie naczyń z wodą w okolicach grzejników lub nawet na parapecie. Do tego najlepiej sprawdzą się szerokie pojemniki o sporej powierzchni, które umożliwią parowanie. Kolejnym sposobem mogą być rośliny doniczkowe o stałej wilgotności podłoża. Doniczki warto ustawić na podstawkach lub płaskich naczyniach, po to aby móc uzupełniać poziom wody. Nadmiar wody ze spodka będzie parował i zarazem nawilżał powietrze w pomieszczeniu.
Jak nawilżyć powietrze w domu?
Nawilżanie powietrza w pokoju może się odbywać przy użyciu rozszczelnionego okna. W nowoczesnych oknach istnieje możliwość ustawienia dźwigni w odpowiednim położeniu pomiędzy oknem a framugą, przez co tworzy się miniaturowa szpara, przez którą może dostawać się świeże powietrze. Takie rozwiązanie oczywiście nie sprawdzi się w przypadku silnego mrozu, gdyż powietrze na zewnątrz posiada niską wilgotność. Nie jest to również dobre rozwiązanie w przypadku mieszkań położonych blisko ruchliwych ulic, gdyż zimą tworzy się toksyczny smog.
Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka?
Okazuje się, że najbardziej wydajnym rozwiązaniem na nawilżenie powietrza jest urządzenie elektryczne zwanem nawilżaczem powietrza. Najczęściej są one montowane na grzejnikach i zasilane są prądem. Wiele z nowoczesnych modeli wyposażonych jest w specjalny filtr wody. W sprzedaży występują modele termiczne oraz ewaporacyjne, które mają wmontowaną turbinę poruszającą powietrze i wzmagającą proces parowania wody. Najcichsze modele nawilżaczy to ultradźwiękowe, które działają na zasadzie rozbijania cząsteczek wody i uwalniania ich w formie pary.
Komentarze (0)