Juliusz Verne i jego ,,Napowietrzna wioska"

Udostępnij

Juliusz Verne jest autorem powieści młodzieżowych, które są idealne także dla starszego odbiorcy. W związku z tym warto jest mieć na względzie możliwość zapoznawania się z jego twórczością.

Dlaczego warto poznać twórczość Juliusza Verne?

Warto jest mieć na uwadze twórczość zagranicznego pisarza, ponieważ:

- jest to doskonała okazja do zapoznania się z twórczością zagranicznego twórcy i sprawdzania, jak książka wydana kilkadziesiąt lat temu jest nadal aktualna obecnie,

- to mistrzowska propozycja skierowana do odbiorców, chcących poznać twórczość francuskiego twórcy,

- jest okazja do sprawdzenia, czy napisane przez niego książki przygodowe nadal wywierają tak same wrażenia na nastoletnim odbiorcy, jak przed laty,

- jego książki zostały wydane ponad 100 lat temu, jednak przez cały czas są chętnie czytane przez odbiorców w różnym wieku,

- istnieje możliwość porównania ekranizacji konkretnego wydania z wersją książkową i sprawdzenie, czy jest ona wiernie odwzorowana.

Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, iż książka Napowietrzna wioska jest znana także pod innymi tytułami. Są to Osada w powietrzu, Wielki las lub W puszczach Afryki.

Tematyka i ciekawostki o książce Juliusza Verne'a

Każda książka jest oparta na innym temacie przewodnim i tak jest też w przypadku ,,Napowietrznej wioski". Jest to jednotomowa książka, która szerszemu gronu osób została udostępniona w 1901 roku. Zalicza się ona do cyklu Niezwykłe podróże i składa się z 18 rozdziałów.

Główna linia fabularna tej lektury skupia się na przygodzie dotyczącej dwóch podróżników. Bohaterami zostali Francuz Max Hubert oraz Amerykanin John Cort. Ich przewodnikiem został człowiek z Afryki - Chamis. Wśród bohaterów nie brakuje także młodego 10-letniego Afrykańczyka, noszącego imię Llanga. To właśnie reszta postaci była odpowiedzialna za ocalenie go przed niewolą. Szczęście nie zawsze jednak im sprzyjało. W związku z atakiem słoni, które czekały przy wyjściu mężczyźni byli zmuszeni do podróży przez las Ubangi. Była to ogromna i jednocześnie nieznana puszcza, która znajdowała się pośrodku Afryki.

Warto wspomnieć także o tym, iż akcja książki ,,Napowietrzna wioska" ma miejsce pod koniec XIX wieku właśnie we wspomnianej już Afryce. Poprowadzenie fabuły w taki sposób, by mężczyźni z chłopcem musieli podróżować dalej przez las Ubangi jest bardzo dobrym rozwiązaniem. To właśnie pokonywanie przez nich kolejnych kroków w niedostępnym lesie dostarcza nie tylko nastoletniemu, ale także dorosłemu odbiorcy bardzo dużo emocji. Nikt nie ma pojęcia w jaki sposób zakończy się ich pełna przygód podróż. Zaskakujące okaże się również okrycie, o którym mógł pomarzyć jedynie każdy uczony. Jeżeli odbiorca jest ciekawy co to było tym chętniej powinien zapoznać się z ,,Napowietrzną wioską" Juliusza Verne'a.

Jakie przesłanie niesie ze sobą lektura?

Możliwość przeniesienie się do XIX-wiecznej Afryki w formie książkowej pozwala na zapoznanie się z tym, jak to wyglądało lata temu. Dodatkowo dzięki temu, iż książka Juliusza Verne'a została wydana na początku XX wieku można zobaczyć, jak wtedy wyglądał styl pisania. Warto wiedzieć także o tym, iż ,,Napowietrzna wioska" doczekała się kilku tłumaczeń na język polski. Niektóre z nich na pewno są ogólnodostępne. Jest to także genialna propozycja związana z tym, że można porównać, który tłumacz najlepiej poradził sobie z przekładem oryginału na język polski. 

Warto mieć na uwadze w czytelniczym planie dnia tytuł ,,Napowietrzna wioska" Juliusza Verne'a również z tego względu, że niesie on ze sobą określone przesłanie. Wnikliwa analiza tego tytułu pozwala na zobaczenie, jak wyglądała Afryka w XIX wieku. To także doskonała okazja ku temu, by móc lepiej dowiedzieć się, jak wyglądały stosunki między przyjezdnymi a rdzennymi mieszkańcami Afryki. Nie sposób nie zwrócić również uwagi na ich przeprawę przez las Ubandi, która wszystkim osobom biorącym w niej udział dostarczyła bardzo wiele emocji. Jeżeli odbiorca jest zainteresowany tym jakie konkretnie wydarzenia miały wtedy miejsce naprawdę warto jest mieć na uwadze ,,Napowietrzną wioskę" Juliusza Verne'a.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz