Smog jest bardzo dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może powodować powstawanie stanów zapalnych, podrażnienia krtani, tchawicy oraz spojówek, a także zmęczenie, mniejszą tolerancję na wysiłek, a nawet stany zapalne płuc. Szczególnie narażone są osoby chore na astmę oraz inne choroby płuc, ponieważ smog może powodować do zaostrzenia występujących objawów, prowadząc czasami nawet do śmierci.
Smog - choroby
Podczas wieloletniego kontaktu z zanieczyszczeniami powietrza mogą powstawać liczne nowotwory złośliwe, między innymi: nowotwory układu oddechowego (jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku oraz płuc), rak zatok czy rak nerki. Według ostatnich badań Światowej Organizacji Zdrowia, smog jest jednym z głównych powodów powstawania nowotworów (około 30% przypadków).
Innym efektem długotrwałego kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem jest powstawanie oraz rozwój obturacyjnej choroby płuc (POCHP). W dzisiejszych czasach ponad 40% przypadków zachorowań na tę chorobę związanych jest ze smogiem, ponieważ osoby nią dotknięte nie znajdują się w grupie ryzyka (obciążenie genetyczne, palenie papierosów).
Pyły znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu (PM2,5) przenikają przez ściany pęcherzyków płucnych, dzięki czemu trafiają do naczyń płucnych i następnie do całego układu krwionośnego, powodując w efekcie nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca czy choroby niedokrwienne serca. Powodują również nasilanie niewydolności serca, a nawet mogą spowodować nagłą śmierć sercową. Największą grupą ryzyka w tym przypadku są osoby, które chorują obecnie na chorobę wieńcową, kobiety, osoby otyłe, chorujące na cukrzycę, osoby starsze (po 65 roku życia), a także osoby palące tytoń i cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego.
Smog jest również jednym z powodów przyspieszonego starzenia się układu nerwowego, co może spowodować powstanie choroby Alzheimera oraz starczej demencji. Według badań kanadyjskich naukowców istnieje bezpośredni związek pomiędzy powstawaniem tych chorób oraz zanieczyszczeniem powietrza. Objęli oni badaniem drogi, które charakteryzują się wysokim natężeniem ruchu i sprawdzili częstotliwość występowania choroby Parkinsona, demencji oraz stwardnienia rozsianego wśród ludzi mieszkających w ich otoczeniu. W całym teście udział wzięło ponad 6 milionów dorosłych Kanadyjczyków w wieku od 20 do 85 lat, którzy na 5 lat przed badaniem nie cierpieli na żadną z wymienionych powyżej chorób. Ich stan zdrowia był monitorowany od 2001 do 2012 roku. W efekcie naukowcy nie zauważyli związku między drogami o wysokim natężeniu ruchu (np. autostradą) na ryzyko rozwoju choroby Parkinsona oraz stwardnienia rozsianego, jednak osoby mieszkające w okolicy 50 metrów od takiej drogi miały o około 7 procent wyższe ryzyko rozwoju demencji. U osób mieszkających od 50 do 100 metrów od drogi to ryzyko wynosiło 4 procent, of 101 do 200 metrów - 2 procent. Większe odległości nie wykazywały żadnego związku ze zwiększeniem występowania choroby. Według naukowców, te wyniki są dowodem na to, że zanieczyszczenia powietrza oraz długotrwałe narażenie na dwutlenek azotu oraz różne cząsteczki pyłów są bezpośrednio związane ze zwiększoną zachorowalnością na niektóre choroby.
Komentarze (0)