Według corocznych raportów Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) Polacy oddychają powietrzem bardzo złej jakości. Airly wierzy w to, że pierwszym krokiem do poprawy sytuacji jest zwiększenie świadomości ludzi, a także umożliwienie lokalizacji źródeł problemu i najbardziej newralgicznych miejsc.
Ciężko rozwiązać problem, który nie został przez nas dobrze poznany. Przez wiele lat w świadomości Polaków problem smogu dotyczył wyłącznie dużych miast, województwa małopolskiego i śląskiego. Prawdą jest natomiast, że zanieczyszczenie powietrza dotyka całego kraju – jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niską emisją, natężonym transportem drogowym czy przemysłem. Oczywiście niektóre rejony Polski są szczególnie narażone na duże natężenie szkodliwych związków chemicznych, czy to jednak powód, aby nie dostrzegać złej jakości powietrza w innych częściach kraju? Nie tak dawno Kraków został okrzyknięty polską stolicą smogu? Czy słusznie? Absolutnie nie! Jakość powietrza nie jest wcale najgorsza w dawnej stolicy Polski. Po prostu świadomość na te temat zanieczyszczeń powietrza wśród mieszkańców tego miasta od bardzo dawna była duża. O tym się mówiło i rozmawiało, także na szczeblu samorządowym, który prowadził i prowadzi działania zmierzające do polepszenia jakości powietrza.
Airly
Airly to polska firma, która funkcjonuje na polskim rynku od niespełna dwóch lat. Celem oraz ideą firmy jest zwiększenie świadomości wśród ludzi na temat powietrza, którym oddychają. Tym samym pokazanie, że problem smogu można w Polsce rozwiązać, o ile dobrze go zbadamy i zlokalizujemy jego źródła.
Pomysł na firmę narodził się w głowach 4 absolwentów Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Założyciele: Wiktor Warchałowski, Michał Misiek, Michał Kiełtyka i Aleksander Konior, zdali sobie sprawę, że wszyscy ludzie mają możliwość otrzymywania informacji o jakości powietrza w ich miejscu zamieszkania, uprawiania aktywności fizycznej, w pracy, czy przy szkole dziecka. Zauważyli, jak wiele ludzi uprawia sport np. przy błoniach krakowskich mając poczucie, że tak duży teren zieleni sprawi, że powietrze w tym obszarze miasta będzie czyste. A niestety wcale tak nie było. Czujniki jakości powietrza są realnym narzędziem do walki ze smogiem. Tworzą odpowiedzialne i świadome społeczeństwo, które wie, czym oddycha w każdym momencie dnia. Urządzenia pozwalają samorządom sprawdzać i monitorować jakość powietrza w ich miejscowościach, dzięki czemu możliwe kierowanie środków naprawczych przede wszystkim tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. W ciągu niespełna dwóch lat istnienia na polskim rynku, Airly podjęło współpracę z największymi firmami w naszym kraju. Ich dane wykorzystywane są w serwisach pogodowych Onetu (pogoda.onet.pl) oraz Interii (pogoda.interia.pl).
Inteligentny System Monitorowania Jakości Powietrza
W skład całego systemu wchodzi kilka elementów. Pierwszy z nich to niewielkie czujniki, które są w stanie mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. Odczytują one w czasie rzeczywistym serię parametrów (PM1, PM2.5, PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność) na temat bieżącego stanu powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. Sieć już w tym momencie liczy ponad 1650 czujników, które zainstalowane są już w ponad 780 miejscowościach!
Dane z sensorów wysyłane są na serwery, następnie po odpowiedniej agregacji danych i ich obliczeniu udostępniane są w łatwej w obsłudze formie na http://airly.eu/map oraz w aplikacjach mobilnych na system Android oraz iOS. Prezentowane na niej dane pozwalają na sprawdzenie aktualnej jakości powietrza w konkretnej lokalizacji. Dzięki zaawansowanym algorytmom możliwe jest tworzenie prognozy zanieczyszczenia powietrza, która dostępna jest na najbliższe 24 godziny.
W skład systemu wchodzą także tablice LED oraz dane, które dostępne są dla użytkowników API z ostatnich 24 godzin.
Co dają nam czujniki jakości powietrza?
Czujniki Airly wykorzystują do pomiaru jakości powietrza metodę laserową, która stosowana jest także w oficjalnych stacjach monitoringu jakości powietrza http://airly.eu/map. Przeprowadzone przez firmę badania wykazały także, że urządzenia nie są podatne na obecność pary wodnej w powietrzu. Wszystkie działania, które podejmują, mają na celu dbanie o jakość i rzetelność urządzeń, dzięki czemu możliwy jest ciągły rozwój produktu. Nie bez powodu więc, nad czujnikami i danymi każdego dnia czuwa sztab wykwalifikowanych specjalistów. System Airly pozwala więc na:
-
Lokalizację źródeł zanieczyszczeń - dzięki gęstej sieci czujników mamy możliwość udostępniania danych z miejsc dotychczas nieobjętych pomiarem;
-
Zwiększenie świadomości - Bieżące informacje na temat jakości powietrza dają możliwość zobaczenia skali problemu i uświadomieniu sobie, że ten problem dotyczy każdego z nas;
-
Możliwość edukacji na temat jakości powietrza - Edukacja ludzi na temat zanieczyszczeń powietrza to pierwszy krok do realnej zmiany. W związku z tym Airly nie tylko prowadzi akcje społeczne, które mają na celu zwrócenie uwagi mieszkańców naszego kraju na problem smogu, ale także tworzy materiały edukacyjne dla dzieci i prowadzi zajęcia edukacyjne w miejscowościach, które objęte są ich siecią;
-
Prognozę jakości powietrza - Jednostki oświaty zyskują możliwość wybrania najlepszej pory na spacer z dziećmi;
-
Dane w czasie rzeczywistym - bieżące informacje na temat jakości powietrza, które są olbrzymim udogodnieniem dla mieszkańców miasta. W każdym momencie istnieje możliwość weryfikacji tego, czy warunki na zewnątrz sprzyjają spacerowi, czy też nie.
Komentarze (0)