Tworzący się z zanieczyszczeń smog, to wielka chmura pyłów, gazów, par emitowanych z zakładów przemysłowych a także zanieczyszczenia wydobywające się z silników spalinowych pojazdów. Smog tworzy się w miejscach, które sprzyjają jego powstawaniu i są to m.in obszary geograficzne o obniżonym terenie.
Chmura zanieczyszczeń to działanie, które spowodowane jest występowaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz działalnością człowieka. Na rynku istnieje wiele urządzeń, które pozwalają sprawdzić poziom zanieczyszczeń wewnątrz budynku. Mierniki smogu należy montować w środku mieszkania, nigdy poza nim. Warunki atmosferyczne panujące poza budynkiem, mogą sprawić, że urządzenie zepsuje się, ponieważ nie będzie do nich przystosowane.
Smog i pyły zawieszone
Smog jest zjawiskiem, który nie występuje naturalnie. Dlaczego? Pojawia się bowiem w przypadku zetknięcia się zanieczyszczeń spowodowanych działalnością człowieka wraz z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jego powstawaniu sprzyja mgła oraz bezwietrzna pogoda, która powoduje utrzymywanie się warstwy ciężkiego pyłu. Fotochemiczny smog, czyli taki, który ma tendencję to utleniania, tworzy się w trakcie bardzo dobrej, słonecznej pogody. W efekcie tego, powstają reaktywne rodniki, które w trakcie przemian tworzą toksyczne substancje.
W skutek powstawania smogu fotochemicznego rodzą się substancje tak jak: ozon, tlenek węgla (czad), tlenki azotu, aldehydy oraz węglowodory aromatyczne.
Miernik smogu - na co zwrócić uwagę
Miernik smogu sprawdza poziom zanieczyszczenia wewnątrz budynku. Czujnik ten jest źródłem cennych informacji na temat tego, jakie powietrze znajduje się wewnątrz mieszkania i czym jego domownicy oddychają. Zalecane czujniki stosowane do domowego użytku to te, które umożliwiają pomiar pyłu zawieszonego PM2,5. Jego stężenie uznawane jest za kluczowe przy ustaleniu całkowitej jakości powietrza. Niestety, ale jest to główny składnik smogu, który występuje na obszarze Polski. Jego mikroskopijne cząsteczki są w stanie z łatwością przeniknąć do układu oddechowego oraz uwaga…krwiobiegu. Dobrym rozwiązaniem na monitorowanie powietrza wewnątrz budynku jest połączenie czujnika smogu z miernikiem wilgotności.
Miernik smogu elektromagnetycznego
Smog elektromagnetyczny to pojęcie, określające sumę promieniowania elektromagnetycznego jakie występuje na danym obszarze. Ma ono różną częstotliwość, ponieważ pochodzi przede wszystkim z urządzeń elektrycznych. Wszystko co zasilane jest prądem tworzy swojego rodzaju promieniowanie. Miernik smogu elektromagnetycznego pozwala zbadać zakres częstotliwości radiowych i mikrofalowych, które pochodzą od stacji telefonii komórkowej, sieci bezprzewodowych, telefonów komórkowych i innych urządzeń.
DIY - Domowy miernik smogu
Czy można samemu zbudować miernik smogu? Aby móc stworzyć takie urządzenie potrzebny będzie laserowy miernik zanieczyszczeń powietrza. Kluczowe aby był on laserowy, ponieważ są one dużo dokładniejsze. Kolejnym niezbędnikiem jest ESP8266 (niewielki układ zasilany wtyczką microUSB). Oba te urządzenia należy podłączyć za pomocą 4 kabelków. Jest to wersja podstawowa, którą można rozbudować o miernik temperatury, wilgoci oraz ciśnienia powietrza.
Komentarze (0)