Lotne związki organiczne znacząco wpływają na nasze zdrowie i jest to obecnie bardzo popularny temat. Niestety z wszystkich zanieczyszczeń atmosfery, LZO stanowi aż 60%, a większość z nich działa rakotwórczo.
Lotne związki organiczne
Pomimo chęci nie jesteśmy w stanie wyeliminować LZO, ponieważ występują w produktach codziennego użytku w każdym domu. Farby, lakiery, nawet środki czyszczące zawierają te substancje. Także dywany czy wykładziny, dezodoranty czy aerozole do odświeżania powietrza przyczyniają się do emisji LZO. Jedyna możliwość, aby ograniczyć obecność lotnych związków organicznych w powietrzu to zakup takich produktów, które są ich pozbawione, bądź mają ich bardzo niską zawartość.
Lotne związki organiczne - VOC
VOC znaczy z angielskiego volatile organic compounds, czyli po polsku lotne związki organiczne, w skrócie LZO. Jest to bardzo szeroka grupa związków, które łatwo zmieniają stan skupienia i przedostają się do powietrza jako gaz lub para. LZO mają wysoką prężność par, zakres temperatur wrzenia 50 – 250 stopni Celsjusza oraz są nisko rozpuszczalne w wodzie. Dzięki tym właściwościom, przy warunkach domowych LZO ulatniają się do powietrza, które wdychamy. Poza LZO w powietrzu występuję inne zanieczyszczenia, na przykład te ze spalin samochodowych.
Lotne związki organiczne w farbach
Źródłem tych substancji w domach i mieszkaniach jest wiele różnych materiałów i produktów, również tych codziennego użytkowania. Do najbardziej popularnych źródeł LZO należą:
- chemia domowa - środki czyszczące oraz do pielęgnacji
- odświeżacze do ubrań oraz substancje przeciw insektom
- aerozole zapachowe (odświeżacze powietrza, perfumy, dezodoranty)
- olejki i świece pachnące
- farby, lakiery, emulsje oraz rozcieńczalniki
- chemia budowlana (hydroizolacja, kleje, uszczelniacze)
- posadzki z żywic, wykładziny PVC, dywany
- tapety ścienne
- drewniane meble (świerk i sosna)
- materiały eksploatacyjne dla drukarek oraz płyn korektorski
Jak minimalizować ilość LZO w naszych domach?
Nie ma możliwości, by całkowicie uniknąć działania LZO, ale poprzez odpowiednie wybory możemy zmniejszyć ilość wydzielania tych substancji do powietrza. Podstawą jest uświadomienie sobie tego problemu i wybór odpowiednich produktów o niskiej lub zerowej zawartości LZO. Każdy producent powinien podawać informację o zawartości lotnych związków organicznych w produkcie. Poniżej kilka prostych kroków, które pomogą zmniejszyć zawartość LZO we wnętrzu:
- wybór naturalnych produktów zamiast popularnych środków czystości czy higieny osobistej (często te produkty są tak samo skuteczne, a są dużo bardziej przyjazne dla środowiska)
- kupno farb i lakierów o niskiej zawartości LZO (zwłaszcza wodorozcieńczalnych, które nierzadko działają lepiej niż rozpuszczalnikowe)
- unikać stosowania produktów w postaci aerozolu (można wybierać te w płynie czy żelu)
- regularne wietrzenie pomieszczenie
- dbanie o sprawność wentylacji, zwłaszcza tam, gdzie jesteśmy zmuszeni do korzystania z produktów o dużej zawartości LZO.
Komentarze (0)