Praca sprzedawcy: zarobki, oczekiwania i benefity

Udostępnij

Praca sprzedawcy jest podstawą branży handlowo-usługowej. Wielu kandydatów decyduje się na podjęcie takiego stanowiska, ponieważ zapewnia stabilne warunki zatrudnienia. Przyjrzyjmy się oczekiwaniom pracodawców oraz korzyściom, jakie oferują. Ile można zarobić w pracy jako sprzedawca?

Praca sprzedawcy - jakie perspektywy zawodowe?

Dobry sprzedawca napędza rozwój w wielu firmach, dlatego kandydaci na takie stanowisko mają wiele możliwości zatrudnienia. Perspektywy finansowe również są w tym przypadku zadowalające. Oczywiście wiele zależy od danej firmy i regionu. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia dotyczące pracy sprzedawcy w niewielkim mieście np. Opolu, które znajdziemy na stronie GoWork: https://www.gowork.pl/praca/sprzedawca;st/opole;l To mniejsza baza ofert niż w przypadku większych miast, gdzie zapotrzebowanie w takim zawodzie jest zdecydowanie większe. Nie zmienia to jednak faktu, że sprzedawcy potrzebują zarówno niewielkie firmy, jak i większe przedsiębiorstwa, czy korporacje.

Czego oczekują pracodawcy na stanowisku sprzedawcy?

Lista wymagań wobec kandydatów na stanowisko sprzedawcy nie jest długa. Nie dotyczy zwykle żadnych specjalistycznych szkół i kursów. Najważniejsza jest tutaj:

 • komunikatywność,

 • umiejętność pracy w zespole,

 • rzetelność,

 • odpowiedzialność,

 • uczciwość,

 • punktualność,

 • dyspozycyjność.

W zależności od specyfiki pracy firma może wymagać znajomości obsługi komputera lub książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Może się zdarzyć, że pracodawca od przyszłego sprzedawcy będzie oczekiwał prawa jazdy kat. B., gdy obowiązki dotyczą pracy w terenie lub znajomości języka obcego, jeśli działania mają być prowadzone na rynkach zagranicznych.

Na korzyść kandydata przemawia wcześniejsze doświadczenie. Wszelkie zajęcia związane ze sprzedażą będą dla przyszłego pracodawcy informacją, że kandydat poznał już specyfikę takiej pracy i może być mu zdecydowanie łatwiej w procesie wdrażania.

Praca sprzedawcy - na jakie benefity można liczyć?

Wystarczy spojrzeć na oferty pracy dla sprzedawcy, by zobaczyć, że z takim stanowiskiem wiążą się dobre warunki zatrudnienia. Pracodawcy często oferują umowę o pracę, a w określonych przypadkach również premię uzależnioną od wyników. Firmy zachęcają kandydatów możliwością rozwoju, a więc dostępem do kursów i szkoleń. Oprócz tego pracodawcy oferują:

 • elastyczny czas i model pracy (np. praca hybrydowa),

 • dofinansowanie karty Multisport,

 • ubezpieczenie grupowe,

 • prywatną opiekę medyczną,

 • zniżkę na firmowe produkty,

 • talony na święta.

Powyższe benefity różnią się w zależności od prowadzonej polityki firmy. W wielu przedsiębiorstwach oprócz wyżej wymienionych dodatków oferuje się specjalnie opracowane systemy pracownicze i motywacyjne.

Praca sprzedawcy - jakie zarobki?

Kwestią, która przekonuje kandydatów do pracy jako sprzedawca, są zarobki, choć podobnie jak w wielu innych zawodach różnorodność stawek jest tu dość duża. Można znaleźć oferty zarówno z wynagrodzeniem na poziomie minimalnej krajowej, jak i stawki powyżej 10 tys zł szczególnie wtedy, gdy chodzi o sprzedaż na rynki zagraniczne.

Średnie zarobki sięgają przedziału 4-6 tys zł. Podobne stawki oferują popularne dyskonty, które w przypadku sprzedawcy oferują na start 4500-5000 zł brutto. Często ostateczne wynagrodzenie na takim stanowisku zależy od prowizji. Jeśli sprzedawca jest wystarczająco komunikatywny i skuteczny, może uzyskać kwoty znacznie wyższe. Dla niektórych ma to charakter motywacyjny w osiąganiu coraz większych zysków.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz