Polskie miasta smogu: Tychy

Udostępnij

 

Tychy nazywane są miastem skąpanym w smogu. Ile jest w tym prawdy? Śląsk odczuwa brudne powietrze mocniej ze względu na ilość obecnych zakładów przemysłowych, które emitują ogromną ilość zanieczyszczeń każdego dnia. Stężenie pyłów zawieszonych potęguje się zazwyczaj popołudniem oraz wieczorem, co jest szczególnie wyczuwalne przez mieszkańców.

Smog jest względnie ograniczony w całej Polsce. Najwieksza część pyłu zawieszonego znajduje się w centrum oraz na południu Polski. To na tych terenach odnotowano największe zatrucie środowiska. Najgorsze warunki atmosferyczne stwierdzono w województwie małopolskim, łódzkim oraz również w śląskim, gdzie wskaźniki pomiaru często przekraczają dopuszczalne normy. 

Skąd się bierze smog? Ogromne znaczenie ma niska emisja, na którą składają się niewymienione piece, palenie odpadami i śmieciami oraz stare kotły, a także spaliny samochodowe czy zakłady przetwórstwa przemysłowego, których na Śląsku nie brakuje. Jak się okazuje, pył zawieszony nie dotyczy wyłącznie samego zanieczyszczenia powietrza. Dociera on nie tylko do układu oddechowego człowieka oraz krwiobiegu. Smog wnika w wodę oraz glebę. Najpopularniejszym skutkiem działania smogu jest coraz to większa zachorowalność na choroby układu oddechowego oraz nowotwory. Wynika z tego bowiem fakt, iż to człowiek w znaczącej mierze przyczynia się do większej śmiertelności ludzi. Smog przykłada się także do częstszego występowania kwaśnych deszczy, które dodatkowo niszczą glebę oraz wodę. Następuje całkowita degradacja naturalnego środowiska. 

Smog Tychy

Według danych, zachodnia część województwa śląskiego jest w dobym położeniu i nie odczuwa wysokiego stężenia smogu, jak pozostali mieszkańcy tego rejonu. Do miast, które oddychają gorszym powietrzem zalicza się m.in Tychy, Sosnowiec oraz Dąbrowę Górniczą. To właśnie w tych miejscach zazwyczaj dwukrotnie przekraczana jest norma pyłu PM10. Inny szkodliwy drobny pył określany PM2,5, utrzymuje się na poziomie 150% normy. 

Smog Tychy - aplikacja

Smog zawieszony nad Tychami można na bieżąco monitorować za pomocą najnowszej aplikacji treespot Tychy, którą można używać zarówno na systemie iOS oraz Android. Aplikacja działa od kilku dobrych lat i na co dzień informuje mieszkańców miasta o poziomie i jakości powietrza. Co ważne, jest ona bezpłatna, dlatego każdy bez większych ograniczeń może z niej korzystać. 

Ta miejska aplikacja funkcjonuje od roku 2012 i stale się rozbudowuje. Pozytywnym skutkiem rozwoju jest m.in możliwość wysyłania powiadomień na telefon, wtedy gdy jakość powietrza przekracza dopuszczalne normy. 

Pomiar smogu w Tychach - sprawdź czym oddychają mieszkańcy

Mieszkańcy Tychów mogą na bieżąco sprawdzać poziom jakości powietrza nie tylko poprzez wspomnianą aplikacją mobilną na telefon. Dokładne dane dotyczące stanu powietrza znaleźć można także w internecie. 

Smog Tychy pomiar - aktualne dane 

Do jednych z najpopularniejszych a zarazem najbardziej czytelnych stron internetowych należy: airly.eu, która umożliwia precyzyjne określenie najbardziej szkodliwych pyłów, jakie znajdują się w powietrzu m.in PM10, PM2,5 PM1.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz