Ranking aut z najmniejszym spalaniem

Udostępnij

Działalność człowieka bezpośrednio wpływa na degradację środowiska, np. poprzez produkowanie toksycznych spalin. Transport oraz jego negatywne skutki dotkliwie oddziałują na środowisko. Produkty spalania paliw w silnikach zawierają bowiem toksyczne składniki nie tylko przyczyniające się do pogorszenia stanu zdrowia człowieka, lecz także do występujących zmian atmosferycznych. 

Spalanie aut mechanicznych opiera się głównie na emisji tlenku węgla, tlenku azotu, tlenku siarki, węglowodorów organicznych. Niekiedy dochodzi do tego także sadza oraz w przypadku paliw etylizowanych także ołów i jego pochodne związki. Eksploatacja materiałów głównie paliw w znaczącym stopniu powoduje wzrost zanieczyszczenia powietrza oraz zwiększanie chmury pyłów zwanej smogiem. Które auta przyczyniają się do najmniejszej emisji spalin? Które są mniej toksyczne dla środowiska? 

Jeżeli zainteresował Cię temat ekologicznych paliw, zapraszamy na stronę partnera: https://ekopaliwaranking.pl/

Spalanie aut 

Nie można zaprzeczyć, że wzrost zużycia energii na świecie, szczególnie w krajach rozwijających się jest ogromny. Aby temu zapobiec dąży się do zwiększenia odzyskiwania jak największej ilości energii takich substancji szkodliwych jak CO, HC oraz NOx. Emisja węglowodorów z silników utrzymuje się na podobnym poziomie, co emisja tlenku azotu z silnika o zapłonie samoczynnym, który jest kilkukrotnie większy niż z silnika o zapłonie iskrowym. 

Wpływ toksyczności spalin na środowisko jest znaczący. Głównym zagrożeniem jest emisja szkodliwych substancji w postaci tlenków siarki oraz azotu, które przedostając się do atmosfery ulegają procesowi utleniania się. W konsekwencji tego powstaje kwas siarkowy oraz azotowy. Są to kwasy nieorganiczne, czyli oznacza to, że powodują zakwaszanie opadu atmosferycznego. Opady te oddziałują bezpośrednio, wywołując reakcje chemiczne widoczne na budynkach, które stopniowo się niszczą. 

Spalanie aut - LPG 

Rodzaj spalanego paliwa pełni ogromną rolę na oddziaływanie środowiska. Samochody, które wykorzystują instalację gazową są mniej niebezpieczne dla środowiska naturalnego, niż auta, które energie czerpią wyłącznie z benzyny tudzież oleju napędowego. Jest to spowodowane mniejszą emisją spalin do środowiska, szczególnie dwutlenku węgla oraz tlenku azotu, który ulega utlenianiu się. Spalanie aut z wykorzystaniem instalacji gazowej jest poniekąd rozwiązaniem do mniejszej produkcji gazów cieplarnianych, które uwalniane są do atmosfery. Pocieszającym może być fakt, iż rynek autogazu sukcesywnie ewoluuje, co daje nowsze innowacje systemowe dla pojazdów. Dotychczas najpopularniejszym rozwiązaniem była instalacja IV generacji. Opracowano jednak instalację LPG z wtryskiem gazu do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny.

spalanie aut

Spalanie aut hybrydowych 

Samochody hybrydowe wyróżniają się wyposażeniem silnikowym, na który składają się: tradycyjny spalinowy oraz elektryczny (zasilany z akumulatora). Korzyści energetyczne powstają dzięki zmniejszonej ilości spalania poprzez wykorzystanie tej części energii, która w pojazdach z napędem konwencjonalnym jest tracona np. podczas hamowania. Spalanie aut hybrydowych jest znacznie mniejsze dzięki ograniczonej emisji gazów oraz pyłów. Jednak całkowita skuteczność ograniczenia spalania, czyli także emisji zależna jest od samego kierowcy samochodu hybrydowego. 

Spalanie aut - Ranking 2019

Spalanie aut zależne jest od rodzaju silnika oraz samych umiejętności prowadzenia auta przez kierowcę. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej aut, które generują znacznie mniejsze spalanie. W rankingu na najniższe spalanie znalazły się takie auta jak:

  1. Volkswagen Lupo (1.2 TDI 3L 61KM 45 kW) - zużycie paliwa 3.7l/100 km
  2. Smart Fortwo (I Coupe 0.8 CDI 41KM 30 kW)- zużycie paliwa 3.8l/100 km 
  3. Audi A2 (1.2 TDI 3L 61KM 45 kW) - zużycie paliwa 3.9/100 km
  4. Renault Clio (IV Grandtour 1.5 dCi 75KM 55 kW) - zużycie paliwa 4.1l/100 km
  5. Hyundai i10 (I Hatchback 1.1 CRDi 75KM 55 kW) - zużycie paliwa 4.2l/100 km
  6. Microcar M.Go (Hatchbackfamily 0.5 15KM 11 kW) - zużycie paliwa 4.2l/100 km
  7. Opel Corsa (A Hatchback 1.5 D 50KM 37 kW) - zużycie paliwa 4.3l/100 km
  8. Chevrolet Aveo (T300 Sedan 1.3D 95KM 70 kW) - zużycie 4.3l/100 km
  9. Dacia Logan (II MCV 1.5 dCi FAP 90KM 66 kW) - zużycie paliwa 4.3l/100 km
  10. Nissan Pulsur (1.5 dCi 110KM 81kW) - zużycie paliwa 4.3l/100 km 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz