Negatywny wpływ smogu na zdrowie

Udostępnij

Polska jest państwem z największym zanieczyszczeniem powietrza w UE. Według szacunków, smog powoduje śmierć 45 tys ludzi w ciągu roku. Smog jest połączeniem niebezpiecznych, czasami nawet rakotwórczych składników, najczęściej powstających przez człowieka.

Wpływ smogu na zdrowie

Znajdowanie się przez długi czas w środowisku pełnym smogu psuje układ nerwowy czyli degeneracja mózgu zostaje przyśpieszona, a sama umysłowa sprawność zmniejsza się. Do tego smog powoduje eskalację dużej ilości niebezpiecznych chorób. Najpopularniejsze z nich to alergie (zwykle zapalenie spojówek czy katar sienny), związane z oddychaniem jego niewydolność i astma, zapalenie oskrzeli i choroba obturacyjna płuc (obie przewlekłe), różnego rodzaju nowotwory, duszności, udar, zator a nawet zawał, nieprawidłowe funkcjonowanie serca, a w samej klatce piersiowej ból. Pojawiają się też problemy z oskrzelami.

Wpływ smogu na zdrowie człowieka

Opinią naukowców, ciężarne mieszkające w strefie z wysokim zanieczyszczeniem powietrza są poddane większemu ryzyku poronienia, zgonie płodu, lub że dziecko urodzi się za wcześnie. Poza tym noworodki są mniejsze, lżejsze i bardziej podatne na skończenie z autyzmem niż w pozostałych przypadkach.

Kto odpowiada za smog?

Prawie 50% niezdrowych substancji tworzących smog produkują domowe gospodarstwa. Domy są ogrzewane stałymi paliwami, w tym węglem, i w zwykłych piecach generujących dużo zanieczyszczeń, a nawet śmieciami, także plastikami. Oprócz tego, stosuje się miał i muł, które też szkodzą powietrzu. Określone właśnie czynności określa się jako niską emisję. Obecnie, Polska nie ma jeszcze ustalonego poziomu emisji negatywnie wpływających substancji ani jakiej jakości powinny być piece domowe. Smog jest również odpowiedzialnością przemysłu (w głównej mierze węglowa energetyka) i transportu (jeśli używa się maszyn spalinowych).

kto powinien uważać na smog

Jacy ludzie powinni strzec się smogu?

Regularne wiadomości o poziomie smogu muszą sprawdzać ludzie w podeszłym wieku, ciężarne, chorujący na astmę i choroby krążenia, płuc i alergicy. Odradza się im częste znajdowanie się na zewnątrz, szczególnie gdy stężenie szkodliwych produktów w powietrzu wynosi ponad normę, a nawet zagraża zdrowiu. Przy niższym poziomie zaleca się nie ćwiczyć na dworze.

Poziom szkodliwego stężenia

Średnia wartość stężenie PM10 w ciągu 24h ma być mniejsze niż50 ug/m3. Dopuszcza się większą jej wartość w ciągu 35 dni na cały rok. Samo roczne stężenie w ujęciu średnim mieści się w granicy 40 ug/m3. Przy PM2,5 średnie stężenie na 365 dni ma mieć maksymalnie 25 ug/m3, a benzopirenu nie większe niż 1ng/m3.

Smog - jak z nim walczyć?

Smog to tak zależy od ludzkiego rozsądku i odpowiedzialności (za siebie i innych). Petycje i akcje są bezużyteczne jeśli nadal ludzie będą używać pieców i palić w nich śmieci i złe surowce. Jeśli zauważy się taką sytuację, należy zadzwonić po straż miejską. Należy również używać rowerów, własnych nóg lub komunikacji miejskiej do przemieszczania się. Tak, zmniejszy się ilość spalin z samochodów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz