Filtr HEPA

Udostępnij

We wszystkich miejscach, które wymagają wyjątkowo czystego i wolnego od  różnego rodzaju zanieczyszczeń powietrza, stosuje się specjalne filtry mające za zadanie zapewnić sterylną atmosferę.  Standardem w tej dziedzinie i rozwiązaniem powszechnie dziś stosowanym stały się bardzo efektywne i skuteczne filtry HEPA. Wszystkie warunki i parametry techniczne, którymi muszą się charakteryzować stosowane dzisiaj filtry powietrza zapisane są w normie PN-EN 1822- 1:2009,  określającej zakładane efekty pracy takiego filtra i warunki jakie powinien on spełniać. Sam akronim HEPA (High Efficiency Particulate Air) należy rozumieć jako filtr cząsteczkowy powietrza o wysokiej skuteczności.

Filtr HEPA

Do produkcji tych filtrów wykorzystuje się spiekane szkło - bardzo cienkie arkusze z polipropylenu, borokrzemianu oraz włókna szklanego układa się w formie harmonijki i montuje w sztywnej ramie, przez co filtr HEPA przypomina nieco w swej strukturze bibułkę.

Filtry HEPA a program atomowy

Początkowo filtry HEPA zaprojektowane były tak naprawdę z myślą o elektrowniach atomowych. Zastosowanie w nich bowiem filtrów o niewystarczającej jakości mogłoby zakończyć się tragicznie. Dlatego też pewnego rodzaju koniecznością stało się stworzenie i zaprojektowanie filtrów, które byłyby w stanie zagwarantować wystarczająco duży poziom czystości powietrza. W praktyce oznaczało to uzyskanie praktycznie całkowitej i absolutnej sterylności takiego środowiska.

HEPA

Jest to również powód dla którego filtry HEPA są praktycznie cały czas doskonalone. Celem jest uzyskanie możliwie jak najwyższej skuteczności takiego filtra pozwalającej na usuwanie możliwie jak największej ilości zanieczyszczeń z powietrza. Dzisiejsza technologia umożliwia wyprodukowanie filtrów usuwających nawet 99,998% zanieczyszczeń.

Różnica między filtrami EPA i HEPA

Obok wysoko skutecznych filtrów powietrza  produkowane są również filtry oferujące nieco mniejszą skuteczność oczyszczania powietrza. W praktyce podział na skuteczne filtry EPA (Efficiency Particulate Air) i wysoce skuteczne filtry HEPA odpowiada  konkretnym klasom tych filtrów, różniących się między sobą przede wszystkim stopniem redukcji zanieczyszczeń (a co za tym idzie również i skutecznością oczyszczania powietrza). Filtry klasy 12 i niższe oznaczone są jako filtry EPA,  natomiast filtry od klasy 13 wzwyż określa się jako filtry wysoce skuteczne - HEPA. Sam akronim HEPA stał się zresztą już bardzo dobrze rozpoznawalny i w wielu przypadkach funkcjonuje jako skuteczny slogan marketingowy.

Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza

Chcąc uzyskać możliwie jak najbardziej czyste i wolne od zanieczyszczeń powietrze, musimy mieć świadomość faktu, że stosując jedynie oczyszczacze wolnostojące nie jesteśmy nigdy w stanie uzyskać stuprocentowej czystości powietrza. Do takiego oczyszczacza funkcjonującego poza całą instalację wentylacyjną  nigdy nie trafia całe powietrze, które zasila dane pomieszczenie. W takiej sytuacji kluczowym elementem i parametrem, który naprawdę może pomóc podjąć decyzję co do wyboru oczyszczacza powietrza powinien być współczynnik CADR. Klasa filtra jest w tym przypadku mniej istotna i nie powinniśmy tak bardzo się nią sugerować.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz