Najbrudniejsze powietrze w Polsce - Ranking 2019

Udostępnij

Smog w Polsce to zjawisko niemal powszechne, o którym głośno staje się szczególnie w okresie grzewczym. Chmura pyłu wypełnia wówczas przestrzeń publiczną, dociera do wnętrz mieszkań oraz domów niszcząc naturalne środowisko. Zwiększenie świadomości na temat zagrożeń, daje możliwość tworzenia nowych fundacji oraz stowarzyszeń działających na rzecz walki ze smogiem. 

Obecna norma jakości powietrza, która została określona w dyrektywach Parlamentu Europejskiego i Rady EU, twierdzi, że średnioroczny poziom dopuszczalny dla stężenia pyłów PM 10 wynosi 40 µg/m3. Niestety, ale rocznie normy te przekraczane są wielokrotnie w wielu polskich miastach, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz naturalnego środowiska. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa się sukcesywnie z roku na rok. 

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce 

Zjawisko atmosferyczne nazywane smogiem powstaje w wyniku wymieszania się mgły z dymem oraz spalinami. Zanieczyszczenie powietrze jest zatem skutkiem przedostawania się do atmosfery szkodliwych substancji, które przyjmują postać pyłów zawieszonych. Wszelkie związki chemiczne oraz wspomniane pyły w połączeniu z wysoką wilgotnością stają się poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Skutkami tego są alergie, astmy, przewlekle zapalenia oskrzeli, niewydolności oddechowe oraz w wyjątkowych sytuacjach także paraliże układu krwionośnego. 

W Polsce najczęściej występuje zanieczyszczenie powietrza, w którym znajdują się takie związki jak: tlenki azotu, tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, pyły węglowe, ozon troposferyczny, ołów oraz inne pyły.  

Co jest faktyczną przyczyną pojawiającego się smogu? Na zanieczyszczenie powietrza wpływa wiele czynników jednak te, które decydują o jego toksyczności biorą się z nieprawidłowego spalania, złej jakości węgla oraz śmieci. Czynniki te wpływają na znaczącą degradację naturalnego środowiska. 

zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce - ranking

Na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce zdecydowanie dominują miasta położone w południowej części kraju, zlokalizowane na terenie województwa śląskiego, małopolskiego oraz łódzkiego. W zestawieniu znajdują się również pojedyncze miasta z województwa podkarpackiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego czy dolnośląskiego. 

Pierwsza 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce to:

  1. Żywiec - woj. śląskie, poziom stężenia zanieczyszczeń cząstek PM2,5: 43 oraz PM10: 58
  2. Pszczyna - woj. śląskie, poziom stężenia zanieczyszczeń cząstek PM2,5: 43 oraz PM10: 58
  3. Rybnik - woj. śląskie, poziom stężenia zanieczyszczeń cząstek PM2,5: 40 oraz PM10: 53
  4. Wodzisław Śląski - woj. śląskie, poziom stężenia zanieczyszczeń cząstek PM2,5: 39 oraz PM10: 53
  5. Opoczno - woj. łódzkie, poziom stężenia zanieczyszczeń cząstek PM2,5: 39 oraz PM10: 53
  6. Sucha Beskidzka - woj. małopolskie, poziom stężenia zanieczyszczeń cząstek PM2,5: 39 oraz PM10: 53
  7. Kraków - woj. małopolskie, poziom stężenia zanieczyszczeń cząstek PM2,5: 37 oraz PM10: 51
  8. Skawina - woj. małopolskie, poziom stężenia zanieczyszczeń cząstek PM2,5: 37 oraz PM10: 51
  9. Nowy Sącz - woj. małopolskie, poziom stężenia zanieczyszczeń cząstek PM2,5: 36 oraz PM10: 50
  10. Niepołomice - woj. małopolskie, poziom stężenia zanieczyszczeń cząstek PM2,5: 36 oraz PM10: 45

Podsumowanie 

Zanieczyszczenia powietrza takie jak pyły zawieszone są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza jest zwiększenie świadomości wśród ludzi oraz zaprzestanie spalanie węgla złej jakości oraz śmieci. Konieczne jest natychmiastowe zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, urządzeń odpylających oraz wdrożenie systemów odsiarczania spalin. Z roku na rok temat smogu staje się coraz bardziej powszechny co dobrze świadczy o rosnącej edukacji na temat ochrony środowiska i działalności człowieka. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz