Dlaczego warto zainwestować w echosondę?

Udostępnij

W dzisiejszym wędkarstwie często korzysta się z różnych nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Elektronika morska nie tylko używana jest do nawigacji i komunikacji, ma też dużo ważniejszą funkcję w rybołówstwie. Jednym z bardzo pomocnych sprzętów jest tak zwana echosonda, zyskująca coraz większe uznanie wielbicieli wędkarstwa.

Czym jest echosonda?

Echosonda jest to specjalistyczne urządzenie używane do pomiaru głębokości wody, a także odległości od unoszących się w niej przedmiotów albo ławic ryb. Metoda działania tego sprzętu opiera się na mierzeniu czasu powrotu dźwięku odbitego od dna czy też napotkanej przeszkody. Sprzęt elektryczny jest niezwykle precyzyjny, wysokiej jakości echosonda mierzy czas z dokładnością do milisekund. Wyniki zapisywane są w postaci cyfrowej, a odtworzyć je można na komfortowym wyświetlaczu.

Zalety echosond

W nowoczesnym rybołówstwie tradycyjne echosondy zostały zastąpione dokładnymi elektronicznymi urządzeniami. Coraz bardziej popularne echosondy o wysokiej rozdzielczości, umożliwiają zbliżenie oraz rozszerzenie obrazu, dostarczają także informacji o biomasie. Urządzenie to skutecznie eliminuje wszelkie szumy i zakłócenia, dzięki czemu uzyskuje się dobrą jakość obrazu. Innowacyjne echosondy przekazują informację również o twardości i rodzaju dna. Wieloma modelami można sterować zdalnie i wprowadzać indywidualne ustawienia. Echosondy gwarantują owocny połów ryb i minimalizują ryzyko niebezpiecznych sytuacji podczas wędkowania na łodzi. Dzięki wszelkim informacjom od echosondy można wybrać właściwe miejsce, z którego wędkowanie okaże się pomyśle, a łódź nie utknie na mieliźnie. Dobrej jakości echosondy zostały wyposażone w kolorowe monitory, co znacznie ułatwia rozpoznawania ryb oraz twardych obiektów, jakie znajdują się na przykład na dnie akwenu. Wyświetlacze często podświetlane są diodami LED, dzięki czemu obraz jest czytelny, pod wieloma kątami widzenia i w różnym stopniu nasłonecznienia. Nowoczesne echosondy posiadają intuicyjne, proste w obsłudze menu. Echosonda jest to niezwykle przydatne urządzenie, które często okazuje się niezastąpione w dziedzinie rybołówstwa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając echosondę?

  • Częstotliwość pracy- od niej zależy na jakich głębokościach sprzęt będzie pracował. Niska częstotliwość pozwala na pracę sprzętu na dużych głębokościach.
  • Przetwornik- od niego zależy kąt rozchodzenia się sygnały. Im jest on  szerszy, tym większy jest zasięg.
  • Moc- moc nadajnika ma wpływ na zasięg, głębokości i szybkość działania. Im większa moc, urządzenia, tym lepiej.
  • Wyświetlacz- duży i czytelny wyświetlacz sprawi, że korzystanie z urządzenia będzie komfortowe. Istotna jest także jego rozdzielczość, dla dobrej jakości obrazu.

Dodatkowe wyposażenie

Warto zainwestować również w dodatkowe wyposażenie, dzięki któremu używanie echosondy staje się jeszcze sprawniejsze i bardziej wydajne. Co można zakupić?

  • nieprzemakalną torbę z wysokiej jakości tworzywa- pomocna w trakcie transportowania sprzętu, zabezpieczy echosondę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych
  • teleskopowe uchwyty do przetwornika echosondy- sensor można wówczas osadzić na burcie łodzi
  • akumulatory żelowe o pojemności 7Ah i napięciu 12 V
  • ładowarki do akumulatorów

Z pewnością echosonda powinna znaleźć się na wyposażeniu każdego wędkarza, któremu zależy na bogatych połowach. Takie urządzenie podwyższa bezpieczeństwo wędkowania na łodzi, dzięki niemu można być przygotowanym na różne sytuacje. Echosonda okazuje się niezwykle pomocnym narzędziem miłośników wędkarstwa, którzy cenią sobie efektywnie spędzony czas, bez przykrych niespodzianek.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz