Czym jest elektrosmog?

Udostępnij

Promieniowanie elektromagnetyczne, jeśli będzie nadmierne może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Warto poznać jakie są ewentualne zagrożenia wynikające z elektrosmogu i sprawdzić jak można chronić własny organizm.

Elektrosmog

Poza siarkowym czy fotochemicznym smogiem, który wynika z zanieczyszczenia powietrza i atakuje nasze płuca istnieje jeszcze jeden rodzaj smogu a mianowicie Elektrosmog, którym postaramy się zająć w poniższym wpisie.

Elektrosmog - co to?

Określa się go jako elektrosmog albo też smog elektromagnetyczny. We współczesnych czasach tworzone są ogromne ilości promieniowania elektromagnetycznego z różnymi częstotliwościami, co sprawia, że możemy mówić o istnieniu zanieczyszczenia elektromagnetycznego. Tworzone jest przy napięciu bądź przepływie prądu, dlatego właśnie dotyczyć będzie wielu obecnie wykorzystywanych przedmiotów: telefony komórkowe, komputery, stacje nadawcze, telewizory, lodówki, radary, linie energetyczne i wiele innych urządzeń.

Poza sztucznym promieniowaniem można także mówić o naturalnym, które tworzone jest przez pole magnetyczne ziemi, promienie słoneczne oraz kosmiczne. Ludzie, którzy przez dłuższy czas byli odcięci od naturalnych czynników mogli zauważyć negatywny wpływ na organizm. Pojawi się rozdrażnienie, bol głowy, zaburzony cykl wegetatywny. Człowiek jest ściśle związany z naturalnym promieniowaniem elektromagnetycznym, stąd także podejrzenia, że zakłócenie w jedną stronę jak i w drugą mogą się okazać szkodliwe dla człowieka.

elektrosmog

Czy elektrosmog nam szkodzi?

Trzeba jednak podkreślić, że nadal nie ma dokładnych badań, które są w stanie potwierdzić szkodliwość elektrosmogu. Dlatego dopuszczalne limity promieniowania każdy kraj może sam ustalać. Restrykcyjne normy w tym zakresie ma między innymi Rosja, gdzie można zauważyć, że istnieją negatywne skutki promieniowania elektromagnetycznego. W Europie normy są zróżnicowane i często będą się rzeczywiście różnić dość istotnie pomiędzy krajami. Takim ewenementem jest USA, gdzie norma jest 1000 razy wyższa niż w przypadku Rosji, a więc w USA elektrosmogu praktycznie nie trzeba się obawiać.

Trudność badan polega na tym, że wyniki przede wszystkim można zobaczyć dopiero po długotrwałym działaniu promieniowania elektromagnetycznego. Bardzo trudno w takiej sytuacji będzie oddzielić te wyniki od innych czynników, które mają wpływ na nasz organizm.

Wpływ elektrosmogu na zdrowie

Z badań jakie obecnie są dostępne wynika, że promieniowanie elektromagnetyczne może powodować problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego, zmiany w przebiegu fal wytwarzanych przez mózg, zmiany w pracy układu sercowo naczyniowego, zmiany w szpiku kostnym, zmiany w korze mózgowej i działalności pokrewnych gruczołów. Podaje się również, że istnieć będzie wyższe zagrożenie zachorowania na raka. W przypadku kobiet w ciąży rośnie ryzyko poronienia, urodzenia chorego dziecka. Mimo braku dokładnych badan, które mogą potwierdzić szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego na pewno warto zachować zdrowy rozsądek przy korzystaniu z telefonu komórkowego, ograniczać czas przy liniach wysokiego napięcia. Te ograniczenia nam nie zaszkodzą a mogą pomóc.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz