ZIELONE FILTRY. Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Udostępnij

Kwiaty są istotnym elementem jeżeli chodzi o zdrowie domowników. Rośliny nie są tylko elementem dekoracyjnym. Mnóstwo gatunków wpływa pozytywnie na zdrowi, ale także oczyszczacza powietrze. Które są najskuteczniejsze?


Być może zainteresuje Cię...

Maska antysmogowa DRAGON Casual LAVA rozmiar L 150,00 PLN Zobacz w sklepie
Maska antysmogowa DRAGON Casual Black rozmiar M 150,00 PLN Zobacz w sklepie
Maska antysmogowa DRAGON Sport BLACK rozmiar L 189,00 PLN Zobacz w sklepie

Smog jest bardzo poważnym problemem i nawet sterylne mogło by się wydawać mieszkanie jest nim zanieczyszczone. Szkodliwe związki będą powodować problemy w przyszłości, dlatego jest to problem długofalowy. Na każdym kroku, mnóstwo rzeczy, które nas otacza wpływa w jakiś sposób na nasze zdrowie, od alergii po nawet nowotwory. Elektronika także jest szkodliwa dlatego nawet w domu nie jesteśmy całkowicie bezpieczni.

Co najbardziej szkodzi w mieszkaniu?

Formaldehyd - zawierają go kosmetyki (m.in lakiery czy dezodoranty). Wpływa na układ oddechowy i powoduje jego choroby przy częstym kontakcie. Ksylen - może powodować raka, zawierają go substancje konserwujące drewno. Benzen - bardzo szkodliwy związek, zawierają go kleje i lakiery. Smog elektromagnetyczny - czyli promieniowanie urządzeń elektrycznych. Przyczynia się do powstania nowotworów. Nikotyna i substancje smoliste - przyczynia się do powstania alergii oraz raka płuc.

Odchody roztoczy - powodują alergię przez enzymy proteolityczne.

Jak oczyścić powietrze w pomieszczeniach?

Nie tylko specjalne urządzenia oczyszczają powietrze. Rośliny również mają w tym swój udział.

Rośliny oczyszczające powietrze w domu 

Faktem jest, że zieleń filtruje powietrze z toksyn (nawet usuwa dym tytoniowy) oraz fal z urządzeń elektrycznych. Ma wpływ również na usuwanie drobnoustrojów i alergenów. Najbardziej dobroczynne rośliny to palmy i paprocie.

Rośliny oczyszczające powietrze:

paproć oczyszczająca powietrze

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Opis: jedna z najpopularniejszych paproci. Niezwykle łatwa w uprawie. Maksymalnie rośnie zwykle na 40-60cm. Ma pierzaste liście. 

Stanowisko: miejsca zacienione, bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. Zwykle stawiana jest na regałach lub na parapecie okna północnego. 

Podłoże: istotnym jest przepuszczalność podłoża, dlatego podczas sadzenia warto używać rozluźniaczy, np. keramzyt. Zaleca się także podłożyć warstwę drenażową ba sam dół donicy.

Uprawa: bardzo ważne jest regularne podlewanie (w upalne dni codziennie) oraz zraszanie. Jeśli chodzi o nawozy można stosować te specjalistyczne. Paproć nie lubi przesadzania.

Daktylowiec kanaryjski

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis)

Opis: palma królewska, osiąga 1-2m wysokości w domu. Posiada gęste, ciemnozielone, pierzaste liście.

Stanowisko: miejsca słoneczne lub lekko zacienione. Stawia się ją blisko okna. Latem można wystawiać ją na balkon lub taras. Zimą z kolei warto dać ją do chłodnego miejsca.

Podłoże: specjalistyczne, ziemię ogrodniczą warto zmieszać z gliną i piaskiem. Można dodać warstwę drenażową.

Uprawa: regularne podlewanie i nawożenie oraz częste zraszanie. Sadzenie w wąskich, ale wysokich pojemnikach.


Chamedora wytworna

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)

Opis: palma, która uprawiana w domu osiąga 60-100cm wysokości. Posiada pierzaste liście.

Stanowisko: lekko zacienione lub zacienione. Stawiać daleko od okna. Nie lubi ciepła i słońca (wtedy zamiera). Toleruje zanieczyszczenia.

Podłoże: specjalistyczne, standardową ziemię należy zmieszać z gliną i piaskiem. Sadzenie w wąskich, ale wysokich donicach.

Uprawa: regularne podlewanie i zraszanie. Uważać na problemy suchego powietrza zimą.

fikus

Fikusy (Ficus)

Opis: gatunki różnią się wielkością i liśćmi. Najbardziej znane gatunki to f. benjamiński, f. dębolistny oraz f.sprężysty. 

Stanowisko: jasne o rozproszonym świetle. Stawiać blisko widnych okien. Szczególnie ważne jest naświetlanie zimą, gdyż niektóre gatunki mogą gubić liście.

Podłoże: uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych

Uprawa: regularne zraszanie i nawożenie. Duże liście należy czyścić i nabłyszczać.  

Komentarze (0)

Zostaw komentarz