ZIELONE FILTRY. Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Udostępnij

Kwiaty są istotnym elementem jeżeli chodzi o zdrowie domowników. Rośliny nie są tylko elementem dekoracyjnym. Mnóstwo gatunków wpływa pozytywnie na zdrowi, ale także oczyszczacza powietrze. Które są najskuteczniejsze?

Smog jest bardzo poważnym problemem i nawet sterylne mogło by się wydawać mieszkanie jest nim zanieczyszczone. Szkodliwe związki będą powodować problemy w przyszłości, dlatego jest to problem długofalowy. Na każdym kroku, mnóstwo rzeczy, które nas otacza wpływa w jakiś sposób na nasze zdrowie, od alergii po nawet nowotwory. Elektronika także jest szkodliwa dlatego nawet w domu nie jesteśmy całkowicie bezpieczni.

Co najbardziej szkodzi w mieszkaniu?

Formaldehyd - zawierają go kosmetyki (m.in lakiery czy dezodoranty). Wpływa na układ oddechowy i powoduje jego choroby przy częstym kontakcie. Ksylen - może powodować raka, zawierają go substancje konserwujące drewno. Benzen - bardzo szkodliwy związek, zawierają go kleje i lakiery. Smog elektromagnetyczny - czyli promieniowanie urządzeń elektrycznych. Przyczynia się do powstania nowotworów. Nikotyna i substancje smoliste - przyczynia się do powstania alergii oraz raka płuc.

Odchody roztoczy - powodują alergię przez enzymy proteolityczne.

Jak oczyścić powietrze w pomieszczeniach?

Nie tylko specjalne urządzenia oczyszczają powietrze. Rośliny również mają w tym swój udział.

Rośliny oczyszczające powietrze w domu 

Faktem jest, że zieleń filtruje powietrze z toksyn (nawet usuwa dym tytoniowy) oraz fal z urządzeń elektrycznych. Ma wpływ również na usuwanie drobnoustrojów i alergenów. Najbardziej dobroczynne rośliny to palmy i paprocie.

Rośliny oczyszczające powietrze:

paproć oczyszczająca powietrze

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Opis: jedna z najpopularniejszych paproci. Niezwykle łatwa w uprawie. Maksymalnie rośnie zwykle na 40-60cm. Ma pierzaste liście. 

Stanowisko: miejsca zacienione, bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. Zwykle stawiana jest na regałach lub na parapecie okna północnego. 

Podłoże: istotnym jest przepuszczalność podłoża, dlatego podczas sadzenia warto używać rozluźniaczy, np. keramzyt. Zaleca się także podłożyć warstwę drenażową ba sam dół donicy.

Uprawa: bardzo ważne jest regularne podlewanie (w upalne dni codziennie) oraz zraszanie. Jeśli chodzi o nawozy można stosować te specjalistyczne. Paproć nie lubi przesadzania.

Daktylowiec kanaryjski

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis)

Opis: palma królewska, osiąga 1-2m wysokości w domu. Posiada gęste, ciemnozielone, pierzaste liście.

Stanowisko: miejsca słoneczne lub lekko zacienione. Stawia się ją blisko okna. Latem można wystawiać ją na balkon lub taras. Zimą z kolei warto dać ją do chłodnego miejsca.

Podłoże: specjalistyczne, ziemię ogrodniczą warto zmieszać z gliną i piaskiem. Można dodać warstwę drenażową.

Uprawa: regularne podlewanie i nawożenie oraz częste zraszanie. Sadzenie w wąskich, ale wysokich pojemnikach.


Chamedora wytworna

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)

Opis: palma, która uprawiana w domu osiąga 60-100cm wysokości. Posiada pierzaste liście.

Stanowisko: lekko zacienione lub zacienione. Stawiać daleko od okna. Nie lubi ciepła i słońca (wtedy zamiera). Toleruje zanieczyszczenia.

Podłoże: specjalistyczne, standardową ziemię należy zmieszać z gliną i piaskiem. Sadzenie w wąskich, ale wysokich donicach.

Uprawa: regularne podlewanie i zraszanie. Uważać na problemy suchego powietrza zimą.

fikus

Fikusy (Ficus)

Opis: gatunki różnią się wielkością i liśćmi. Najbardziej znane gatunki to f. benjamiński, f. dębolistny oraz f.sprężysty. 

Stanowisko: jasne o rozproszonym świetle. Stawiać blisko widnych okien. Szczególnie ważne jest naświetlanie zimą, gdyż niektóre gatunki mogą gubić liście.

Podłoże: uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych

Uprawa: regularne zraszanie i nawożenie. Duże liście należy czyścić i nabłyszczać.  

Komentarze (0)

Zostaw komentarz