Rządowy Program Smog Stop

Udostępnij

Kompleksowy program „Czyste Powietrze” swoim zasięgiem obejmuje cele i zadania mające charakter zmniejszenia lub uniknięcia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń, które emitowane są do atmosfery poprzez m.in gospodarstwa domów jednorodzinnych. Głównym, założeniem programu jest wymiana starych pieców oraz kotłów, które są przyczyną spalania odpadów oraz śmieci. 

Czyste Powietrze to projekt, którego celem jest pomoc niesiona naturalnemu środowiskowi. Działania, które będą polegać na zastąpieniu starych pieców oraz kotłów, mają nie tylko chronić środowisko, lecz także zwiększyć domowy budżet, poprzez oszczędność finansową. Kapitał programu „Czyste Powietrze” szacowany jest na wartość 103 mld zł. Warto nadmienić, że program skierowany jest szczególnie do osób fizycznych, które są właścicielami domów jednorodzinnych.

Czym jest rządowy program „Smog Stop”?

Rządowy program ma przede wsrzytkim stanowić ochronę naturalnego ekosystemu oraz zagwarantować dofinansowanie do pieca oraz zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do współrealizowania tego projektu. Program Stop Smog ma budować zdrowe środowisko, klimat oraz troskę mieszkańców miast. Dotacje oraz pożyczki wychodzące spod programu „Czyste Powietrze” będą udzielane wyłącznie za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jaka jest maksymalna kwota dotacji? Skorzystanie z projektu daje możliwość zyskania zwrotu, w wyniku poniesionych kosztów wymiany. Największy możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja wynosi 53 tys. zł. Jeżeli koszty zostaną oszacowane na większą sumę, istnieje możliwość dofinansowania w formacie pożyczki. 

Program ograniczenia niskiej emisji

Projekt „Czyste Powietrze” realizuje dofinansowania na:

  • Zamianę starych pieców, kotłów na nowe paliwa stałe
  • Zakup i montaż źródeł ciepła spełniających wymagania programu
  • Uszczelnienie przegród budynku
  • Wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej
  • Załączenie instalacji odnawialnych źródeł energii
  • Ewentualny montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. 

Istnieje warunek podstawowy, który musi zostać spełniony aby mogło dojść do realizacji programu. Wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe, nowe źródło ciepła, musi spełniać wymagania projektu. Nowowybudowane obiekty również mogą skorzystać z dotacji bądź pożyczki, wtedy gdy zostaną spełnione warunki.

Stop Smog - jakie miasta?

Program Stop Smog to kompleksowy program termomodernizacji, który ma być przede wszystkim wsparciem dla ludzi oraz ekosystemu. Wszyscy, którzy nie są w stanie podołać kosztom ocieplenia budynków, powinni skorzystać z tego programu. 

Wnioski o dofinansowanie lub wsparcie w formie pożyczki można składać w Katowicach w terminie od 19 września 2018 r. do 30 czerwca 2027 r. 

Szczegółowe informacje oraz fachowe doradztwo można uzyskać poprzez indywidualne spotkanie w punktach konsultacyjnych WFOŚiGW. Znajdują się one w:

  • Katowicach, ul. Wita Stwosza 2
  • Bielsku-Białej, ul. Legionów 57
  • Częstochowie, ul. Jana III Sobieskiego 7
  • Rozmowę telefoniczną można odbyć pod numerem: 32 60 32 252

Komentarze (0)

Zostaw komentarz