Czy smog w Rybniku idzie po rekord?

Udostępnij

Rybnik to jedno z wielu miast w Polsce, które co roku zagrożone jest wysokim stężeniem niebezpiecznych pyłów w powietrzu. Także i w tym roku, normy zostały przekroczone, o bliska 1000%. Jak się okazuje, zimą niemal każdego dnia wskaźniki pokazują niebezpieczną ilość pyłu oraz zanieczyszczeń w powietrzu. Jak chronić się przed szkodliwym powietrzem?

Smog Rybnik

Od lat Rybnik zalicza się do czołówki miast o najbardziej zatrutym powietrzu nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. Władze miasta starają się pomóc mieszkańcom i na budynkach miejskich w każdej dzielnicy zamontowane zostały specjalne urządzenia, które służą do oceny jakości powietrza. Wykorzystują one czujniki laserowe, przez co możliwe jest określenie pyłu zawieszonego PM10.     

Nie tylko w okresie grzewczym poziom toksycznego pyłu zawieszonego w powietrzu przekracza dopuszczalne normy. Najbardziej na działanie drażniącego pyłu narażone są: osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego (szczególnie astma oskrzelowa), osoby cierpiące na niewydolność układu krążenia (w szczególności dzieci oraz osoby starsze) oraz osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (szczególnie osoby pracujące fizycznie oraz osoby trenujące na zewnątrz). W przypadku nasilenia objawów wspomnianych chorób zaleca się jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. 

Smog Rybnik - pomiar

Pomiar jakości powietrza w Rybniku oraz innych miastach w Polsce można sprawdzić na wielu platformach internetowych, które udostępniają bardzo aktualne dane odnotowane w konkretnych godzinach, rannych, południowych, popołudniowych oraz wieczornych. Co więcej, mieszkańcy Rybika mogą monitorować stan powietrza poprzez zamontowane urządzenia, które służą do oceny jakości powietrza. 

Smog Rybnik - aplikacja

Mieszkańcy Rybnika mogą na bieżąco sprawdzać poziom zawieszonego pyłu w powietrzu za pomocą specjalnej aplikacji SmokSmog, która jest w pełni darmowa. Aplikacja stworzona zostałą aby na bieżąco kontrolować zawartość w powietrzu szkodliwych substancji. Dzięki niej możliwe jest obserwowanie wartości chwilowych, wartości średnich oraz procentową wartość przekroczeń stężeń dopuszczalnych. 

Rybnik Smog - rekord? 

Warto podkreślić, że Rybnik nie jest jedynym miastem w Polsce, które notuje rekordowe stężenia smogu w okresie grzewczym, ponieważ w rankingu znajdują się także: Warszawa, Kraków, Katowice, Zakopane. W dniach, w których stan powietrza jest wyjątkowo alarmujący, komunikacja miejska jest za darmo. Zniesienie opłat nastąpiło przede wszystkim w Rybniku oraz Krakowie.    

W tych dniach, w których smog przekracza dopuszczalne normy władze miasta Rybnika zwracają się z ogromną prośbą do mieszkańców aby:

  • Ograniczyli ruch pojazdów samochodowych 
  • Ograniczyli spacery z dzieci w godzinach popołudniowych
  • Ograniczyli spalanie niskojakościowych paliw takich jak: muły czy miały węglowe
  • Ograniczyli spalanie gazu do celów grzewczych
  • Unikali wychodzenia z domów (szczególnie osoby cierpiące na choroby układu oddechowego)

Komentarze (0)

Zostaw komentarz