Syndrom chorego budynku nie wydaje się być rzeczą prawdziwą. Jest to jednak termin, który oznacza nic innego, jak zespół objawów występujący u ludzi, którzy przebywają w budynkach o specyficznych cechach.
Syndrom chorego budynku
Szacuje się, że syndrom chorego budynku dotyka niemal 30% wszystkich budynków w naszym kraju – zwłaszcza tych, które liczą sobie więcej niż 30 lat. Problem bezpośrednio wynika z faktu, iż do ich budowy wykorzystywano zazwyczaj niskiej jakości materiały, oraz nie dbano o takie sprawy jak odpowiednia wentylacja. Takie budownictwo wpływa na zdrowie osób przebywających w budynkach, co spowodowane jest zanieczyszczeniem powietrza o różnej etiologii.
Głównymi przyczynami zanieczyszczenia powietrza w budynkach są: drobnoustroje, słabej jakości materiały budowlane, środki zabezpieczające, nieprawidłowo działająca klimatyzacja i wentylacja, a także zanieczyszczenia zewnętrzne.
Syndrom chorego budynku - objawy
Jakie są więc negatywne skutki syndromu chorego budynku na nasze zdrowie? Spośród długiej listy objawów, do najczęstszych przyporządkować można: utrata przytomności, mdłości, bóle oraz zawroty głowy, migreny, chroniczne wyczerpanie, podrażnienie lub zapalenie błon śluzowych, zaburzenia oddychania, suchość spojówek.
Nasilenie symptomów jest proporcjonalne do czasu ekspozycji na niekorzystne warunki. Osoby, które należą do grup podwyższonego ryzyka to między innymi kobiety oraz każdy, kto przeżywa w swoim życiu przewlekły stres. Długotrwałe przebywanie w budynkach z syndromem chorego budynku, może powodować rozwój chorób chronicznych, takich jak astma oskrzelowa czy różnego typu alergie.
Polskie przykłady chorego budynku
Sztandarowym przykładem syndromu chorego budynku w naszym kraju, był wielopoziomowy budynek Intraco II, zlokalizowany w Warszawie. Mimo nowoczesnych, jak na lata 70. rozwiązań, pracownicy szybko zaczęli skarżyć się na pogorszenie stanu zdrowia – jak bóle głowy czy omdlenia – i spadek wydajności. W wyniku badań spostrzeżono, że winowajcą okazała się być instalacja wentylacyjna – po solidnej modernizacji, kłopoty ustąpiły.
Dbaj o własne zdrowie
Z różnych przyczyn, całościowy remont budynku mieszkalnego nie zawsze jest możliwy – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wspomóc swoje zdrowie na inne sposoby. Mamy tu na myśli przede wszystkim odpowiednią wentylację powietrza – wliczając w to również wietrzenie podczas zimniejszych miesięcy.
W niektórych przypadkach – jak wtedy, gdy mieszkamy w miejscach o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza – warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza. Urządzenie pozwoli utrzymać czystość powietrza w pomieszczeniach, oraz pomoże uporać się ze smogiem.
Inną istotną kwestią jest również zachowanie optymalnej temperatury, wynoszącej 21 stopnie Celsjusza, a także – utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Oprócz nawilżaczy powietrza, ciekawym sposobem, który nam to ułatwi, są rośliny doniczkowe.
W celu ochrony zdrowia, należy pomyśleć o zastosowaniu prawidłowego oświetlenia (zwłaszcza naturalnego), a także o redukcji hałasu.
Komentarze (0)