Chcesz poprawić jakość powietrza we własnym domu ale nie wiesz od czego zacząć? Poznaj 4 skuteczne sposoby, które umożliwią ci osiągnięcie wspomnianego celu.
Zanieczyszczone czy też suche powietrze wywiera negatywny wpływ na działanie całego ludzkiego organizmu. Do grupy osób szczególnie narażonych na działanie wspomnianych zanieczyszczeń należą dzieci, ludzie starsi, osoby borykające się z chorobami układu krążenia, układu oddechowego, cukrzycą oraz otyłością. Skutkiem długotrwałej ekspozycji na znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia jest znaczne pogorszenie stanu zdrowia objawiające się m.in. bólem głowy, podrażnieniem oczu, nosa, gardła, zapaleniem bądź infekcją układu oddechowego, jak również licznymi chorobami (m.in. astmą oraz dolegliwościami ze strony układu krążenia, krwionośnego oraz rozrodczego). Choć problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy niemalże całego świata, to jednak jest on szczególnie istotny w naszym kraju. Jak się bowiem okazuje, to właśnie w Polsce odnotowuje się najwyższy współczynnik zanieczyszczenia powietrza wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, iż jesteśmy skazani na wdychanie zanieczyszczeń. Poznaj 4 sposoby na poprawę jakości powietrza we własnym domu.
Rośliny
Sądzisz, że rośliny doniczkowe stanowią wyłącznie miły dla oka element wystroju wnętrza? Jeśli tak, to jesteś w dużym będzie. W praktyce bowiem to właśnie one przyczyniają się do podniesienia poziomu jakości powietrza. Rośliny pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, hałas oraz ciepło, tym samym podwyższając poziom wilgoci. Wywierają również pozytywny wpływ na psychikę, redukują skutki stresu i wykazują działanie przeciwdepresyjne. Wśród polecanych gatunków wymienia się między innymi wężownicę (pochłania znaczne ilości dwutlenku węgla, benzen czy też obecny w tekstyliach formaldehyd), gerberę (pochłania niemalże każdy rodzaj zanieczyszczeń z powietrza, zwiększa poziom wilgoci) czy też dracenę (pochłania głównie toluen oraz benzen).
Nawilżacz powietrza
Poziom wilgotności powietrza w sposób znaczący wpływa na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Oddychanie zbyt suchym powietrzem prowadzi do wysuszenia śluzówek w nosie lub w gardle, obniżenia odporności, problemów z oddychaniem, alergii skórnych, pieczenia i podrażnienia oczu. Jak nawilżyć powietrze? W sezonie grzewczym należy zawiesić na kaloryferze specjalne pojemniki z wodą. A co, jeśli problem utrzymuje się również poza sezonem? W takiej sytuacji warto wyposażyć się w elektryczny nawilżacz powietrza.
Odkurzanie
Jak często odkurzasz przestrzeń swojego domu? Dwa – trzy razy w tygodniu? A może częściej? Wbrew pozorom czyste podłogi i dywany nie są jedyną korzyścią, jaka płynie z regularnego odkurzania. Dzięki tej prostej czynności pozbywamy się bowiem toksycznych substancji, które osiadły na powierzchni podłogi. Po odkurzaniu dobrze jest także przetrzeć podłogę na mokro. Dzięki temu mamy pewność, że zanieczyszczenia zostały usunięte, a nie jedynie wzbite w powietrze.
Oczyszczacz powietrza
Choć zabrzmi to banalnie, to jednak faktem jest, iż najlepszym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest użycie… oczyszczacza powietrza. Ten rodzaj urządzenia skutecznie usunie różnego rodzaju zanieczyszczenia w tym lotne związki organiczne, bakterie, wirusy, pyłki, kurz czy też roztocza. Warto dodać, że oczyszczacz powietrza polecany jest zwłaszcza osobom posiadającym zwierzęta, alergikom oraz ludziom cierpiącym na choroby układu oddechowego.
Komentarze (0)