Czy fotowoltaika naprawdę jest opłacalną inwestycją? I jak wykorzystać możliwości, które dają współczesne programy finansujące taką modernizację?

Udostępnij

​Obecnie wiele mówi się o tym, jaki wpływ mają ludzkie działania na ekologię. Coraz częściej decydujemy się więc na stosowanie w prywatnych domach innowacyjnych rozwiązań, które są ekologiczne, niskoemisyjne, wydajne energetycznie i ekonomiczne. Jednym z najbardziej popularnych jest właśnie fotowoltaika. Poznaj ją bliżej i dowiedz się dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi, dlaczego warto się nią zainteresować.

Czym jest i jak działa system fotowoltaiczny?

Fotowoltaika to ogólna nazwa odnosząca się do całego zaawansowanego systemu, który pozwala na pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Umieszczone na dachu (zazwyczaj) panele fotowoltaiczne mają za zadanie zbieranie energii słonecznej przez cały czas, kiedy tylko pojawia się światło. W praktyce oznacza to, że są w stanie pozyskiwać energię słoneczną nawet w czasie pochmurnych, zimowych dni, których w Polsce nie brakuje.

System fotowoltaiczny pozwala na przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną. Ona z kolei rozprowadzana jest po domowym układzie elektrycznym. W pierwszej kolejności wykorzystuje się ją jednak do najbardziej wymagających energetycznie procesów, takich jak używanie wody do bieżącego użytkowania oraz centralnego ogrzewania.

Nadwyżki energii

Warto przy tym wspomnieć, że w wielu domach energia elektryczna produkowana przez system fotowoltaiczny jest znacznie większa niż ta, jaką zużywa się na co dzień. W związku z tym istnieje możliwość magazynowania nadwyżek energetycznych w specjalnych magazynach energii lub też oddawania jej do komercyjnej sieci elektrycznej. Takie rozwiązanie pozwala na pozostawienie odpowiedniego zapasu prądu na trudniejsze momenty (jak zima) oraz na uzyskiwanie zwrotów pieniężnych.

Ekonomicznie i ekologicznie

Osoby korzystające z rozwiązań fotowoltaicznych obserwują szybki zwrot całej inwestycji. Dzięki oszczędności i produkowanym nadwyżkom system fotowoltaiczny zainstalowany w prywatnym domu zazwyczaj zwraca się już po siedmiu latach, a jego dalsze użytkowanie prowadzi do kolejnych zysków. Przy stale rosnących cenach energii oraz paliw kopalnych z pewnością oszczędności te będą jeszcze wyższe w przyszłości.

Na uwagę zasługuje sobie też kwestia ekologii, która jest ważna dla coraz szerszej grupy osób. Wielu z nas pragnie dbać o przyrodę w jak najlepszy sposób. Jest to możliwe między innymi dzięki wygodnym rozwiązaniom, takim jak systemy fotowoltaiczne, które są całkowicie nieemisyjne. Wykorzystują odnawialne źródło energii, co jest dodatkowym atutem dla środowiska.

Jak dokonać modernizacji?

Inwestycja w układ fotowoltaiczny dla wielu osób jawi się jako poważny wydatek i szereg problemów, związanych z modernizacją całego domu. Na całe szczęście to wcale nie musi tak wyglądać!

Polenergia Fotowoltaika oferuje bowiem swoim klientom pomoc w uzyskaniu dofinansowania z rządowych programów operacyjnych. Co więcej, zajmuje się kompleksową modernizacją, od projektu, aż do wykonania i późniejszego audytu powstałego układu. To najlepszy sposób, aby uzyskać nowoczesny, w pełni funkcjonalny system fotowoltaiczny z 25-letnią gwarancją. Przekonaj się sam!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz