Jakie są kryteria wyboru ciągnika?

Udostępnij

Wybór ciągnika rolniczego w dużej mierze przesądza o sposobie działania gospodarstwa, wydajności pracy i wygodzie użytkowania, ale opcji wyboru jest mnóstwo. Sprawdź, jak dobrze wybrać ciągnik rolniczy i na co zwrócić szczególną uwagę.

Zastosowanie ciągnika rolniczego

Ciągnik rolniczy może być maszyną uniwersalną lub specjalistyczną, a wybór będzie w tym przypadku zależny od zastosowania. Podczas wyboru pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim roczne wykorzystanie ciągnika. Przy wykorzystaniu oscylującym w granicach minimum 450 godzin rocznie wystarczający powinien być ciągnik uniwersalny, ale przy dużym areale przyjmuje się, że ciągnik pracuje przynajmniej przez 800 godzin rocznie, a im częstsze będzie jego użytkowanie, tym bardziej trzeba się skłaniać w kierunku maszyny specjalistycznej.

Everun Polska – Ładowarki kołowe

W każdym przypadku typ ciągnika trzeba dostosować też do specyfiki gospodarstwa, w tym do rodzaju uprawianych gleb. Ważna jest także wielkość pół – gospodarstwa dysponujące polami o stosunkowo małej powierzchni powinny się zaopatrywać w ciągniki o dość wysokim poziomie zwrotności. Przyjmuje się, że w gospodarstwach wielokierunkowych i tych nastawionych na produkcję zwierzęcą stosuje się większą liczbę ciągników o zróżnicowanych mocach, natomiast w gospodarstwach zajmujących się głównie uprawą zbóż ciągników jest mniej, ale cechują się one dużo większymi mocami. Z pewnością znacznie trudniej jest wybrać ciągnik do gospodarstwa specjalistycznego, np. sadowniczego. W takich przypadkach szczególnie ważny jest dobór maszyny pod kątem rozstawu kół, szczelności kabiny i obecności wydajnych filtrów powietrza.

Moc traktora

Moc ciągnika rolniczego powinna być dostosowana do zapotrzebowania gospodarstwa oraz rodzaju gleby. Im większa jest zwięzłość gleb należących do gospodarstwa, tym mocniejszy powinien być traktor. W przypadku orki na lekkich glebach i na głębokości minimum 20 cm oraz z prędkością minimum 5 km/h ciągnik powinien mieć moc przynajmniej 18 kW na metr szerokości roboczej. Przy ciężkiej glebie taka sama orka będzie wymagała już posiadania silnika o minimalnej mocy 50 kW. Moc w każdym przypadku musi sprostać zapotrzebowaniu na siłę uciągu. Ciągnik z dobrze dobranym silnikiem powinien gwarantować uzyskanie stopnia wykorzystania mocy znamionowej silnika na poziomie przynajmniej 85%. W przypadku niektórych gospodarstw dobrym pomysłem może być wybór ciągnika z dwoma silnikami, z czego mocniejszy będzie wykorzystywany do prac uprawowych, natomiast słabszy do obsługi maszyn, które mają mniejsze zapotrzebowanie. W ustaleniu potrzebnej mocy silnika należy uwzględnić wykorzystanie poszczególnych maszyn.

  • Opryskiwacz o pojemności 300-400 litrów może pracować z ciągnikiem o mocy wynoszącej 35-45 kW.
  • Kosiarko-rozdrabniacz sadowniczy potrzebuje mocy 25-45 kW.

Ważne: Ciągnik pracujący w regionach podgórskich musi mieć o 30–35% większą moc niż ten pracujący na równinach, a dodatkowo w takim przypadku ważny jest szerszy rozstaw kół.

Moc najlepiej dobrać do ogólnej powierzchni gospodarstwa. W gospodarstwie o powierzchni do 10 hektarów wystarczy traktor o mocy 25-28 kW, gospodarstwo 10-15 hektarów powinno dysponować traktorem o mocy 28-35 kW, gospodarstwo powyżej 15 hektarów potrzebuje traktora z silnikiem o mocy 35-55 kW, natomiast duże gospodarstwa o powierzchni 50-100 ha potrzebują już ciągników o mocy 144-258 kW.

Liczba biegów i typ napędu

Podczas wyboru ciągnika warto też zwrócić uwagę na liczbę biegów – im będzie ich więcej, tym lepiej. Z pewnością pomocna okaże się też możliwość skorzystania z tzw. biegów pełzających umożliwiających uzyskanie najniższych prędkości. Warto też rozważyć wybór ciągnika z napędem na cztery koła (4WD), gdyż taki traktor doskonale sprawdzi się w trudnych warunkach, np. na bardzo mokrych gruntach lub podczas ugniatania sianokiszonki w pryzmach.

Wyposażenie kabiny

Rolnik w sezonie spędza w kabinie ciągnika przynajmniej kilka godzin dziennie, więc komfort kabiny również ma duże znaczenie. Bez wątpienia przyjemniej pracuje się traktorem z klimatyzacją, specjalnym wyświetlaczem pozwalającym monitorować wszystkie parametry oraz elementami, które ułatwiają sterowanie pracą układu hydrauliki. Przed zakupem należy wnikliwie przetestować i ocenić wnętrze ciągnika, by upewnić się, że rozmieszczenie poszczególnych elementów jest wygodne, a sterowane ręcznie dźwignie znajdują się stosunkowo blisko operatora. Szczególnej uwagi wymaga też sam fotel, a dokładnie możliwość jego regulacji i jednocześnie wysoki stopień amortyzacji. Im wyższy jest komfort w kabinie, tym droższy będzie ciągnik i z tym trzeba liczyć się już od samego początku.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz