Smog w Krakowie - kiedy jeździmy za darmo komunikacją miejską?

Udostępnij

Smog to zjawisko oznaczające mgłę składającą się głównie z zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Na przestrzeni ostatnich lat temat smogu stał się niezwykle powszechny ze względu na jego nasilenie. Jak się okazuje Polska należy do krajów, które znajdują się na liście najbardziej zanieczyszczonych państw świata. Powietrze jakie posiadamy jest śmiertelne, ponieważ rocznie zabija 48 tysięcy osób. 
 
Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Ze względu na szczególnie wysoką koncentrację agresywnych czynników chemicznych, wzrasta zachorowalność na choroby układu oddechowego. Miasta objęte wysokim poziomem smogu starają się ułatwiać życie mieszkańców wprowadzając bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej. Taką zasadę wdrożył m.in Kraków.

Darmowa komunikacja „Kraków smog” gdzie sprawdzić?

Bezpłatna komunikacja w okresie wyjątkowego zanieczyszczenia powietrzem obejmuje wszystkie osoby, które korzystają z komunikacji miejskiej w Krakowie. Wszelkie informacje dotyczące przekroczenia dopuszczalnej normy publikowane są na stronach: krakow.pl, wymianapieca.krakow.pl, zikit.krakow.pl, mpk.krakow.pl.
 
Ci, którzy chcą być na bieżąco z informacją o stanie jakości powietrza, mogą skorzystać z darmowej aplikacji mobilnej na telefon. Kraków Smog informuje o ewentualnym zanieczyszczeniu w mieście, co pozwala uzyskać aktualne dane o każdej porze dnia. 

Darmowa komunikacja Kraków smog

Jednak nie dla wszystkich darmowa komunikacja jest faktycznie bezpłatna. Jak się okazuje, osoby poruszające się autobusem lub tramwajem, korzystające z biletu jednorazowego owszem, mają przejazd darmowy. Jednakże ci, którzy zdążyli wcześniej wykupić bilet okresowy płacą nadal, ponieważ opłata została zaksięgowana z góry. Jest to problem zauważalny dla mieszkańców Krakowa, którzy domagają się zwrotu za bilet. Są to jednak ogromne sumy na skalę całego miasta, dlatego wynagrodzenie to nie jest możliwe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz